nahoru

Libérie vyhlásila kvůli ebole mimořádný stav. Nemoc v zemi zabila nejméně 282 lidí

ČTK, ref 7. srpna 2014 • 09:11
Liberie
Liberie
• foto: 
ČTK

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová vyhlásila v noci na dnešek kvůli ebole v zemi mimořádný stav. Podle prezidentky rozsah epidemie představuje hrozbu pro bezpečnost státu, uvedla dnes agentura Reuters.

Prezidentka v oficiálním prohlášení uvedla, že pro ochranu životů a přežití státu je potřeba podniknout mimořádná opatření. Stav nouze platí 90 dní od 6. srpna.

V Libérii již nemoc podle AP zabila nejméně 282 lidí. Podle pozorovatelů se krize v zemi prohlubuje, protože mnoho lidí nechává své nemocné příbuzné doma, místo aby je odvedli do izolovaných center.

Epidemie viru ebola si v západní Africe podle pondělní zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala již 826 obětí. Počet registrovaných pacientů se prý zvýšil na 1440. Epidemie nemoci vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

ČTK, ref


Klíčová slova: ebola, liberieDiskuse ke článku