nahoru

Američtí republikáni chtějí podat žalobu na Obamu. Jeho úřad to neohrozí

ČTK, vib 31. července 2014 • 12:14
Barack Obama
Barack Obama
• foto: 
ČTK

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu hlasy republikánů schválila návrh na podání žaloby na prezidenta Baracka Obamu kvůli překročení pravomocí. Poslanci Obamovi vyčítají, že překročil ústavní rámec svým postupem při prosazování zdravotnické reformy z roku 2010. Těžko ale předpokládat, že by Obama mohl být za něco podobného odvolán, jak se někdy spekuluje.

Podle demokratů, z nichž návrh nikdo nepodpořil, jde o předehru kampaně před volbami do Kongresu, které na podzim obě komory čekají.

Obama zašel podle republikánů příliš daleko, když údajně svévolně a v rozporu s ústavou prosazoval jednotlivé části reformy amerického zdravotnictví, která od samého počátku vyvolávala kritiku prakticky všech republikánských poslanců. Prezident si prý přisvojil na úkor Kongresu příliš mnoho pravomocí. O volby údajně republikánům nejde, trvají jen na dodržování ústavního pořádku. O časovém plánu podání žaloby nemají ještě poslanci jasno.

Spekulace o ústavní žalobě na prezidenta, takzvaném impeachmentu, nejsou mezi republikánskými poslanci výjimečné. Mají k tomu i dost síly, protože v listopadových volbách si pravděpodobně udrží ve Sněmovně reprezentantů většinu a zisky očekávají i v Senátu.

Prezident snahy o podání žaloby kritizuje s tím, že podobné hlasování obírá poslance o čas, který by měli věnovat užitečnějším problémům. Odhlasovaný návrh označil prezident za „politické kaskadérství“.

Jak napsala agentura AP, americké soudy navíc nejsou příliš ochotné vměšovat se do kompetenčních sporů Kongresu a prezidenta. Aby republikáni u soudu uspěli, museli by dokázat, že Obama svým jednáním Sněmovnu reprezentantů poškodil. I kdyby žalobci uspěli, není zdaleka jisté, že by verdikt padl v době Obamova mandátu, který vyprší v lednu 2017.

Pak zde ještě existuje možnost odvolání (impeachment), kdy prezident či ministr vlády USA mohou být před Kongresem obžalováni, když jsou podezřelí ze zrady, těžkých zločinů, nebo provinění proti veřejnému blahu.

Poprvé byla tato procedura použitá v roce 1868, kdy se prezident Andrew Johnson pokusil odvolat ministra války. Neprošlo to o jeden hlas. V roce 1998 byl pak Bill Clinton obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti po v sexuální aféře s Monikou Lewinskou. Senát jej ale zprostil obvinění jasným poměrem 55 ku 45 hlasům.

ČTK, vib


Klíčová slova: Obama, USA, republikáni, demokratéDiskuse ke článku