USA, OSN a Turecko evakuovaly kvůli bojům své lidi z Libye, Češi varují před cestami | Reflex.cz
nahoru

USA, OSN a Turecko evakuovaly kvůli bojům své lidi z Libye, Češi varují před cestami

27. července 2014 • 07:54
Libye
Libye
• foto: 
ČTK

Spojené státy v sobotu kvůli neustávajícím bojům v Libyi nechaly evakuovat svoje velvyslanectví v metropoli Tripolisu. Ministerstvo zahraničí také vydalo varování před cestami do Libye pro občany USA. Předtím podobný krok učinily OSN a Turecko. Česká republika zatím neoznámila, zda ambasádu zavře, ale varuje před cestami to této země.

Podle stránek naší ambasády v Tripolisu mělo být naopak české velvyslanectví od víkendu posíleno o dalšího člověka. Přitom na mnoha místech země se bojuje.

Ministerstvo zahraničí České republiky ale varuje před cestami do celé Libye včetně Tripolisu. Píše, že „bezpečnostní situace v zemi je nestabilní a v posledních měsících se dále zhoršuje. V Libyi operuje množství brigád, z nichž značná část není podřízena autoritě vlády. Jejich střety se odrazily v bojích o letiště v zemi, zejména v hlavním městě Tripolisu. Všechna mezinárodní letiště jsou uzavřena (Tripolis, Musuráta, Benghází). Vysoce nebezpečné je vycházení po setmění. Vláda dlouhodobě nemá bezpečnostní situaci v zemi pod kontrolou, mezi obyvatelstvem je množství zbraní, z čehož plyne nebezpečí účasti v náhodných i plánovaných přestřelkách a ozbrojených střetech mezi různými znepřátelenými skupinami či milicemi. V zemi bují kromě toho i obecná kriminalita.“

USA v roce 2012 přišly v Libyi o svého bývalého velvyslance, který byl spolu se třemi dalšími Američany zabit při útoku na konzulát v Benghází.

Libyjská vláda v pátek znovu bezvýsledně vyzvala k ukončení bojů mezi znepřátelenými milicemi, které soupeří o kontrolu nad strategickými objekty v zemi. Tyto skupiny svrhly v roce 2011 režim někdejšího vůdce Muammara Kaddáfího, avšak odmítají nyní složit zbraně a podřídit se centrální vládě. Ve čtvrtek jedna z nich zabránila premiérovi Abdalláhovi Sánímu nastoupit do letadla na vojenském letišti u Tripolisu.

K podobnému kroku jako USA už dříve přistoupilo Turecko, když z Libye odvolalo na 700 svých občanů.Klíčová slova: reflex, Libye


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější