Poslanec ČSSD Jakubčík obvinil katolickou církev z kolaborace s Hitlerem | Reflex.cz
nahoru

Poslanec ČSSD Jakubčík obvinil katolickou církev z kolaborace s Hitlerem

ČTK, vib20. června 2014 • 13:00
Igor Jakubčík
Igor Jakubčík
• foto: 
ČTK

Sociální demokracie si nedá pokoj, zejména pokud jde o církevní restituce. A zachází ve svých argumentech hodně daleko. Dnes vyvolal velký rozruch ve Sněmovně poslanec ČSSD Igor Jakubčík. Řekl, že katolická církev byla spojencem nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů. U poslanců KDU-ČSL, TOP 09 i ANO to vyvolalo rozhořčení a bouchali u jeho vystoupení do lavic.

„Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedna z největších spojenců nacistického Neměcka. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů,“ řekl Jakubčík při projednávání novely části poslanců ČSSD, která prodlužuje některé lhůty pro posouzení žádostí církví o vydání majetku a pro kontrolu rozhodnutí. Jakubčík taky uvedl, že pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky.

František Laudát (TOP 09 a Starostové) žádal Jakubčíka o omluvu. „Taková sociální demokracie je pro mě nepřijatelná," řekl. Lidovci Ludvík Hovorka a Jaroslav Klaška označili poslancovo vyjádření za nešťastné a neuvážené. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že ke katolicismu se hlásí i předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Podle Jakubčíkovy logiky se prý tedy hlásí ke kolaboraci s nacismem. „Máte dvě možnosti: buď se zastřelit, nebo vyslovit nedůvěru vládě,“ řekl Blažek. Za ohavnosti a pitomosti označil Jakubčíkovy výroky Martin Komárek (hnutí ANO).

Podle historiků samozřejmě existovali kněží, kteří kolaborovali s nacisty, ale na druhé straně skončili někteří jiní duchovní v koncentračních táborech a další zachránili život mnoha Židům. Jednoznačné tvrzení poslance Jakubčíka se proto nezakládá na pravdě.

Střet zájmů u ministra Babiše současná legislativa neodstraní, musí se změnit zákon

ČTK, vib


Klíčová slova: reflex, sněmovna, cirkev, restituce


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější