Jak naštvat Merkelovou: Němečtí euroskeptici se spojili s britskými konzervativci | Reflex.cz
nahoru

Jak naštvat Merkelovou: Němečtí euroskeptici se spojili s britskými konzervativci

Miroslav Cvrček13. června 2014 • 11:00
Angela Merkel
Angela Merkel
• foto: 
Reuters

Nová německá strana, založená profesory ekonomie Alternativa pro Německo (AfD), se v Evropském parlamentu připojí ke skupině Evropští konzervativci a reformisté (ECR). Ve čtvrtek o tom rozhodlo hlasování nejsilnější strany ve skupině, britských konzervativců premiéra Davida Camerona.

ECR, k nimž patří i česká ODS, se díky sedmi křeslům AfD stane třetí nejsilnější skupinou v Europarlamentu po lidovcích a socialistech. „Námluvy“ německé Alternativy se skupinou konzervativců přesto nebyly jednoduché.

Britové, kteří hrají v ECR prim, se totiž obávali zhoršení vztahů s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Právě na její voliče totiž nejvíce cílí AfD a právě na vlně kritiky neustálých záchran v rámci eurozóny podporované kancléřkou AfD vznikla. Strana Merkelové CDU se před volbami snažila dělat, že AfD neexistuje. Přesto získala sedm procent německých hlasů, a tím i sedm z 96 eurokřesel přidělených Německu.

Tím, že se AfD přidružila do skupiny, v níž je tak významná strana, jako je britská Konzervativní strana, dochází k posílení pozic AfD, což německá kancléřka jen tak nepřekousne.

Na druhou stranu to komplikuje situaci i Davidu Cameronovi, jenž Merkelovou potřebuje právě teď při hledání šéfa Evropské komise k tomu, aby se jím nestal „eurofederalista“, ale spíše reformátor. Ostatně Cameron sám prý svůj evropský klub přemlouval, aby pro přijetí AfD do ECR nehlasoval.

Přeskupení sil v Evropském parlamentu je silnější, než se možná zdálo, hledání předsedy Evropské komise se zamotává ještě víc do střetu zájmů národních politik.

Sledujte Miroslava Cvrčka na Twitteru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější