nahoru

Zemřel švýcarský výtvarník H. R. Giger, autor Vetřelce

ČTK, lam 13. května 2014 • 10:57
Zemřel švýcarský výtvarník H. R. Giger, autor Vetřelce
foto: Profimedia

Ve věku 73 let zemřel švýcarský malíř, sochař a návrhář Hans Rudolf Giger, který stvořil mimozemské monstrum pro film Ridleyho Scotta Vetřelec. Podle švýcarské televize SRF umělec podlehl v pondělí odpoledne zraněním, která si přivodil při pádu.

Giger založil umělecký směr nazývaný biomechanický surrealismus, který je inspirován současnou technokulturou a obsahuje prvky brutality, chaosu i temné erotiky. Pro rodáka ze švýcarského Churu prý umění bylo prostředkem, jak se zbavit nočních můr.

Nejznámější je H. R. Giger díky spolupráci na vědeckofantastickém filmu Vetřelec, který mu v roce 1980 vynesl Oscara za vizuální efekty. Giger se později podílel také na filmech jako Poltergeist II nebo Mutant.

Oceňované jsou také jeho návrhy na obaly hudebních alb, například Koo Koo pro zpěvačku Debbie Harryovou a Brain Salad Surgery pro formaci Emerson, Lake and Palmer.

ČTK, lam


Klíčová slova: smrt, Hans Rudolf Giger, vetřelecDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.