nahoru

Bitva ve vládě: Babiš využívá svých médií k nátlaku na ČSSD, tvrdí Sobotka

ČTK4. dubna 2014 • 12:57
Sobotka, Babiš
Sobotka, Babiš
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia.cz

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to dnes řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace v minulých dnech zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), kterou Babiš vlastní. Šéfredaktorka MfD Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla.

"Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

"To je čistá lež," řekla ČTK Slonková. Obsah listu podle ní vzniká v redakci MfD a Babiš s ním nemá nic společného. "Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa," uvedla. OKD podle ní navíc není stará kauza, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. "A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež," dodala Slonková, která je v čele listu od letošního roku.

Podle čtvrtečního vydání MfD začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní. Sobotka si podle MfD nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.

Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu. "Budeme nadále hájit program ČSSD a těmito smyšlenými kampaněmi se sociální demokracie nenechá ovlivnit," řekl předseda vlády.

ČTK


Klíčová slova: reflex, vlada, sobotka, babisDiskuse ke článku