nahoru

Tim Burton exkluzivně pro Reflex: Je mi tu u vás prostě dobře

Tereza Spáčilová2. dubna 2014 • 17:00
Tim Burton exkluzivně pro Reflex: Je mi tu u vás prostě dobře
foto: Pavel Hofman

Byl to úplně jiný Tim Burton. Stvořitel Střihorukého Edwarda a režisér dvou z nejoblíbenějších batmanovských filmů přijel po čtrnácti letech znovu do Prahy a zářil. Nejdřív na koncertě kamaráda a dvorního skladatele Dannyho Elfmana, následně na vlastní výstavě v domě U kamenného zvonu. "Loutky, pivo, normální lidi, to je pro člověka, jako jsem já, ráj na zemi," liboval si v jediném tištěném rozhovoru, který poskytl a který najdete v novém Reflexu.

S povděkem v něm kvitoval i fakt, že se ho tu lidé neptají jen na oblíbené filmové postavičky nebo na Johnnyho Deppa, ale především na to, co je mu vlastní - totiž na kreslení. Právě ono stálo na úplném začátku jeho kariéry.

"Kreslil jsem už v dětství. Každé dítě kreslí. Pak jsem sice objevil i film a uvědomil jsem si, že ideální cesta bude oba světy sloučit, ale nemělo by se zapomenout, že jsem začínal u bloku a tužky," říká v rozhovoru, který vychází v zítřejším Reflexu.

Jedním dechem také upozorňuje, že výtvarničení je pro něj výsostně intimní záležitostí. "To, co vystavuju, jsou jen jakési meziprodukty, věci, které neměl spatřit nikdo jiný než já a animátoři. Když na mě před několika lety bafli s výstavou v newyorské MoMA, cítil jsem se, jako bych měl ukazovat špinavé ponožky a spodky," podotkl.

Pro Reflex se Tim Burton nechal i nafotit, což je v případě plachého umělce naprosté unikum. "Mně je u vás prostě dobře." usmíval se. Poprvé za dobu, co ho známe.

Rozhovor s Timem Burtonen najdete v Reflexu č. 14/2014, který vychází ve čtvrtek 3. dubna.

Tereza Spáčilová


Diskuse ke článku