nahoru

Halík chce Templetonovy peníze dát na dialog církví s ateisty

ČTK, jan 17. března 2014 • 08:58
Páter Tomáš Halík  To, co způsobil na Filipově pohřbu  kněz, je nepřijatelný skandál
Páter Tomáš Halík To, co způsobil na Filipově pohřbu kněz, je nepřijatelný skandál
• foto: 
Profimedia.cz

Filozof a katolický kněz Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny, vystoupil 16. března na tiskové konferenci v Praze. Halík chce peníze spojené s cenou, jejímž laureátem je jako první z Čechů, věnovat na iniciativy spojené s dialogem mezi církvemi a mezi věřícími a ateisty.

S oceněním za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života je spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Tu má oceněný použít nikoli k osobnímu obohacení, ale k dalšímu rozvoji činností ve svém oboru.

Profesor Karlovy univerzity Halík uvedl, že již měl konkrétní projekt, jak peníze použít. Bude jej ale muset přehodnotit vzhledem k tomu, že by využití prostředků mělo mít "více mezinárodní charakter". Zopakoval, že by část peněz chtěl věnovat také některé charitativní organizaci k rozdělení potřebným. "Můj životní styl zůstane stejný," ujistil Halík a s úsměvem odmítl novinové titulky, že si oněch 36 milionů korun vymodlil. Templetonova cena, kterou Halík převezme 14. května v Londýně, bývá označována jako Nobelova cena v oblasti duchovních nauk. Nadace Johna Templetona, zesnulého investora a filantropa, vyzdvihla, že pětašedesátiletý Halík se po sovětské invazi a okupaci Československa v letech 1968 až 1998 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Halík je autorem dvou stovek článků a knih. Jeho díla byla přeložena do 18 jazyků.

První laureátkou ceny se v roce 1973 stala misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. K dalším jejím držitelům patří ruský spisovatel Alexandr Solženicyn, tibetský duchovní vůdce dalajlamaa jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

 

ČTK, jan
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.