nahoru

Spojení Krymu s Ruskem podpořilo podle prvních odhadů 93 procent voličů

ČTK, lam 16. března 2014 • 19:25
Krym
Krym
• foto: 
ČTK

Souhlas s připojením ukrajinského poloostrova Krym k Ruské federaci v dnešním referendu podle prvních odhadů vyslovilo asi 93 procent voličů. Informují o tom zahraniční agentury, které se odvolávají na předběžné průzkumy. Volební místnosti se uzavřely v 19:00 SEČ.

Odhad, který zveřejnila ruská tisková agentura Ria, vychází z anonymní ankety mezi voliči po opuštění volebních místností, který uskutečnil Krymský institut politického a sociálního výzkumu. Další ruská tisková agentura Interfax uvedla, že volební účast dosáhla 80 procent.

Voliči se v referendu rozhodovali mezi dvěma otázkami, z nichž ani jedna ale fakticky neznamená odmítnutí připojení k Rusku. Jedna zní: Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? A druhá: Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?

Rozdíl mezi nimi ve skutečnosti příliš velký není. Ústava z roku 1992, přijatá v době rozpadu SSSR, už na Krymu dávno neplatí. Krymu dávala mimořádně rozsáhlou autonomii až do oddělení od zbytku země. Druhá otázka referenda je tudíž jen pomalejší variantou cesty do Ruska.

ČTK, lam


Klíčová slova: Rusko, ukrajina, referendum, krymDiskuse ke článku