nahoru

Nečas: Šlachta byl před zásahem na vládě před odvoláním

ČTK, čip 16. března 2014 • 14:02
Robert Šlachta a jeho lidé se reálně nikomu nezpovídají
Robert Šlachta a jeho lidé se reálně nikomu nezpovídají
• foto: 
Milan Malíček / Právo / Profimedia.cz

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta byl před loňským zásahem na úřadu vlády těsně před odvoláním. Týdeníku Euro to řekl tehdejší premiér Petr Nečas. ÚOOZ podle něj selhal v boji s černým obchodem s alkoholem. Důsledkem toho pak měla být metanolová aféra, tvrdí Nečas. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tvrzení bývalého premiéra zpochybnil a označil za součást jeho obhajoby.

"To mi přijde možná trošičku už z říše fantazie, tato konstrukce, ale nemůžu to vyloučit," uvedl Zeman v pořadu České televize Otázky Václava Moravce k údajné hrozbě odvolání Šlachty. Připustil, že bývalý premiér může mít více informací v tomto směru. "Beru to spíše jako jeho obhajobu," dodal.

Nečas prý nebyl s prací ÚOOZ spokojen. "Nemělo se vykřikovat na veřejnost, jak jsme dobří, ale měli už daleko dříve dopadnout ty pachatele, kteří obchod s černým alkoholem provozovali," řekl Euru Nečas. Zásadní úlohu na dopadení pachatelů mají podle něj krajské kriminálky v Ostravě a ve Zlíně, nikoliv ÚOOZ.

Expremiér kritizoval také to, že útvar nemá v posledních letech žádné úspěchy v potírání obchodu s bílým masem. "Tady je jasně vidět, že hlavní náplní činnosti těchto policejních útvarů se stal hon na politiky. Prostě, odstřel si svého politika, a čím vyššího sestřelíš, tím větší mediální hvězdou budeš," řekl týdeníku Nečas.

ÚOOZ provedl zásah loni 12. června. Kauza údajného podplacení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době je v případu obviněn Nečas, bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nečasovou (dříve Nagyovou) kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) je pak mimo jiné obviněna Jana Nečasová, lobbista Ivo Rittig nebo obchodní partner a právní poradce Tomáš Jindra.

ČTK, čip


Klíčová slova: Nečas, šlachtaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.