nahoru

Případ Kramný a použití Desatera pátera Knoxe. Vrah by byl již dávno odhalen

Viliam Buchert 14. března 2014 • 07:00
Petr  Kramný
Petr Kramný
• foto: 
archiv Blesku

V Egyptě minulý rok za záhadných okolností zahynula paní Monika a její dcera Klárka. Nedávno byl kvůli jejich smrti zadržen manžel a otec těchto dvou žen, Petr Kramný. Kdo zná Ronalda Arbuthnotta Knoxe (1888 - 1957), což byl anglický katolický kněz a spisovatel detektivních příběhů, ten ví, že pokud by se použila jeho metoda, případ by už byl zřejmě vyřešen.

Knox napsal šest detektivních románů a celou řadu povídek, hlavní postavou většiny z nich je Miles Bredon, detektiv ve službách Nepopsatelné pojišťovny (skvělý název, který by se k našemu případu hodil – pozn. autora). Nejznámější se stalo jeho desatero doporučení (publikované poprvé v roce 1929), kterých by se měli autoři detektivek držet, aby hráli poctivou hru se čtenářem a ten měl možnost zápletku rozřešit. Toto desatero inspirovalo významného českého významného spisovatele Josefa Škvoreckého k napsání povídek Hříchy pro pátera Knoxe (vydáno poprvé v roce 1973 v Torontu, roce 1991 v Praze). Podívejme se s řádnou dávkou nadsázky na Desatero pátera Knoxe. To, co bychom odhalili, ale mnohé naznačuje:

1. Zločinec musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu.

To je i v případu Kramný naprosto jasné.

2. Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny.

Nadpřirozené nebyly, nepřirozené již byly vyloučeny.

3. Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat.

Vše se odehrálo v jednom hotelovém pokoji. Vyřešeno.

4. Nesmí být použito žádného „dosud neobjeveného“ jedu ani přístrojů a metod, které vyžadují dlouhého vědeckého vysvětlování na konci příběhu.

Jed, jak tvrdil Kramný, k smrti žen nevedl. Měla to být elektřina, což nevyžaduje vědeckého vysvětlování.

5. V příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan.
(Tohle není projev rasismu pátera Knoxe, jen výraz dobové averze proti nejzprofanovanější rekvizitě šestákových detektivek.)

Splněno. Číňan nebyl široko, daleko.

6. K řešení nesmí detektivovi dopomoci náhoda, ani nesmí být veden nevysvětlitelnou intuicí.

Opět splněno. K zadržení podezřelého vedlo dlouhé vyšetřování a ověřování faktů.

7. Pachatelem nesmí být sám detektiv.

Nebyl.

8. Detektiv nesmí odkrýt žádnou stopu, aniž ji hned odhalí také čtenáři.

Pozor! Zatímco čtenáři českých novin a televize Nova odhalovali v případě Kramný postupně hodně nejrůznějších stop, detektivové postupovali zcela jiným směrem. Proto dnes to překvapení.

9. Duchem chudý přítel detektivův, jeho „Watson“, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou.

Ano, tak to vypadalo, když vyšetřování smrti Moniky a Klárky probíhalo v Egyptě.

10. Nesmí se vyskytovat dvojčata nebo dvojníci.

Nevyskytovala se.

Na rozdíl od konzumentů médií je i z Desatera pátera Knoxe zřejmé, že vyšetřovatelé postupovali přesně tak, jak měli, zatímco čtenáři a diváci se „věnovali“ celou dobu něčemu jinému.Klíčová slova: Egypt, vražda, petr kramnýDiskuse ke článku