nahoru

Nová vláda vznikne na Ukrajině v úterý. Janukovyč zmizel. Tymošenková prezidentkou spíše nebude

ČTK, ref23. února 2014 • 12:58
Julia Tymošenková
Julia Tymošenková
• foto: 
ČTK

Vývoj na Ukrajině nabral po krvavé revoluci přece jenom klidnější směr. Parlament chrlí jeden zákon za druhým a změna režimu pokračuje rychlostí světla. Svržený prezident Viktor Janukovyč zmizel neznámo kam, podle spekulací se nachází buď na východě země, nebo už v ruském exilu.

Prezidentské pravomoci mezitím přebral nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov. Nová vláda národní jednoty má vzniknout v úterý a v neděli jednal zákonodárný sbor také o tom, jak opět nastolit na Ukrajině zákonnost a pořádek v ulicích. Demonstrantů je přitom kyjevský Majdan stále plný, včetně mnoha radikálů, kteří jsou stále ozbrojeni.

Parlament také vyměnil všechny lidi na nejvyšších postech v policii a armádě.

Jedna z ikon někdejší Oranžové revoluce(rok 2004), bývalá premiérka Julia Tymošenková, která byla propuštěna z charkovské vězeňské nemocnice, vyzvala v sobotu demonstranty, ať vytrvají ve svém úsilí až do doby, než budou politické a společenské změny v zemi dokonány.

Objevilo se také, že Tymošenková by mohla v květnu kandidovat na prezidentku. Jenže ona oznámila, že se chce v nejbližších dnech věnovat rodině a svému podlomenému zdraví. Navíc Tymošenková nebyla před svým odsouzením u obyčejných Ukrajinců nijak populární, byla často spojována s korupcí. Mnoho představitelů opozice pak říká, že do čela státu by měla nastoupit nová generace, která nebyla spojena s jakoukoli předchozí mocí.

Hořký konec olympiády pro Putina - pro Rusko to byla medailová žeň, ale ztratil Ukrajinu

Z mnoha měst Ukrajiny pak uprchli starostové a představitelé Strany regionů, která podporovala prezidenta Viktora Janukovyče. Společně s mnoha někdejšími ministry většinou podle dostupných informací utekli do Ruska. V neděli odpoledne nebylo známo, kde se nachází sesazený prezident. Podle některých spekulací byl pořád někde na východě země, podle jiných už uprchl také do Ruska, kde by mu Vladimir Putin jistě udělil bez problémů azyl.

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, ukrajina, janukovyč, tymosenkova


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější