nahoru

Janukovyč odmítá odstoupit, akce opozice považuje za puč a přirovnal je k řádění nacistů

ČTK, vib22. února 2014 • 18:18
Janukovyč
Janukovyč
• foto: 
ČTK

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se nachází někde na jihovýchodní Ukrajině, která ho nadále podporuje. Mezitím ale v sobotu odpoledne parlament v Kyjevě odhlasoval, že by se měl vzdát úřadu a vyhlásil na 25. května nové volby. Janukovyč dění v zemi označil za státní převrat.

Problémem je, že Janukovyč byl legálně zvolen ve volbách a proto kroky parlamentu, který už ovládá opozice, neuznává a považuje je za nezákonné. „Zůstávám na Ukrajině,“ vzkázal prezident-neprezident svým odpůrcům. „Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem. Záruky bezpečnosti jsem dostal od mezinárodních prostředníků," dodal.

Akce radikální opozice, které v Kyjevě vedly k faktickému převratu, přirovnal k řádění nacistů ve 30. letech minulého století. Opozice podle něj v zemi vypálila 500 kanceláří Strany regionů, jíž je prezident čestným předsedou. Janukovyč pak v televizním interview také uvedl, že někdo střílel po jeho autě. Nejevil však žádné známky zranění, poznamenala agentura Reuters.

Kdo je kdo v nejednotné a nevyzpytatelné ukrajinské opozici

Bývalé poslance Strany regionů, kteří hromadně opouštějí prezidentský tábor, označil Janukovyč za zrádce. Podle agentury Unian se počet přeběhlíků z vládních poslaneckých lavic za poslední dva dny přiblížil třicítce. I proto nebylo problémem pro opozici odhlasovat v parlamentu cokoli.

ČTK, vib


Klíčová slova: reflex, ukrajina, janukovyčDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější