nahoru

Kdo je kdo v nejednotné a nevyzpytatelné ukrajinské opozici

vib22. února 2014 • 16:00
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
Archív

Měsíce trvající demonstrace v Kyjevě i dalších ukrajinských městech nakonec vedly k zatímnímu vítězství opozičních sil. Jenže ti, kteří bojovali proti proruské vládě prezidenta Viktora Janukovyče, jsou hodně nejednotní . Kdo tedy patří mezi hlavní opoziční, dnes už částečně vládní, skupiny?

UDAR a Vitalij Kličko

Strana Ukrajinská demokratická aliance za reformy ÚDER (UDAR) získala v parlamentních volbách na Ukrajině v roce 2012 kolem 14 procent hlasů a umístila se na třetím místě. Jejím předsedou a nejznámější tváří je boxerský šampión Vitalij Kličko. Ten byl také pro svět jednou z hlavních tváří současné revoluce. UDAR je proevropská formace, která na rozdíl od jiných částí opozice nevyznává násilí, snažila se o dohodu a politické řešení. Zajímavostí je, že Kličko (podobně jako jeho bratr, také slavný boxer, Volodymyr) prožil několik let v české Mimoni (v letech 1980 až 1985), kam chodil do školy určené dětem sovětských vojáků, kteří tehdy okupovali naši zemi.

Svoboda a Oleh Ťahnybok

Všeukrajinské sdružení „Svoboda“ je výrazně pravicová strana. Vznikla v roce 1991, jako politická strana byla registrována v roce 1995 pod názvem Sociálně-národní strana Ukrajiny. Vystupuje radikálně proti ruské menšině a proruské Straně regionů prezidenta Janukovyče, projevuje se i antisemitsky a tvrdě antikomunisticky. Nechává proto ničit sochy z období Sovětského svazu. Podporovala v posledních týdnech silové řešení, neštítila se použití násilí. Ve volbách v roce 2012 získala něco přes 10 procent hlasů. Dá se ale předpokládat, že teď bude silnější. Vede ji Oleh Jaroslavovyč Ťahnybok, který pochází z Lvova.

Pravý sektor

Nejradikálnější opoziční skupina, která vyzbrojila, vycvičila a poslala do boje s policií zejména své mladé muže. Vzhlíží k Stepanu Banderovi, kterého někteří považují za válečného zločince (spolupracoval určitý čas s německými nacisty), jiní Ukrajinci jej považují za národního hrdinu (bojoval se zbraní v ruce za nezávislost na Sovětském svazu). Pravý sektor koketuje také s postfašistickými myšlenkami, je silně nacionální a protiruský. Jeho vůdce Dmitrij Jaroš je považován za naprostého politického extrémistu, který sahá rád k násilí. Sektor považuje i radikální stanu Svoboda za moc konformní. Dá se očekávat, že i Pravý sektor výrazně posílí, pokud se brzy uskuteční volby.

Vlast a Julie Tymošenková

Baťkivščyna (doslova Všeukrajinské sdružení „Otčina“ nebo zkráceně „Vlast“) je politická formace, která byla součástí někdejší koalice několika subjektů spolupracujících v Bloku Julie Tymošenková, která byla premiérkou a zároveň předsedkyní strany. Považuje se za spíše umírněnější a sociálně-liberální. Tymošenková byla prezidentem Janukovyčem uvržena do vězení, kde strávila tři roky a byla definitivně propuštěna v sobotu 22. února. Jejím propuštěním podmiňovala Evropská unie podpis asociační dohody s Ukrajinou, což Janukovyč nakonec odmítl. Významnou roli hraje ve Vlasti Arsenij Jaceňuk, šéf její parlamentní frakce, který stranu fakticky vedl v době, kdy byla Tymošenková ve vězení.

Další skupiny, organizace a církve

Významnou roli při protestech na Ukrajině sehrávaly i různé občanské skupiny a organizace, bylo jich několik desítek. Měly od několika až po stovky či tisíce členů a podporovatelů.

Při násilných střetech „vynikly“ i početné skupiny radikálních fotbalových fanoušků, zejména tvrdé jádro příznivců slavného fotbalového klubu Dynamo Kyjev.

S mnoha radami, jak se „opevnit“, jakou zaujmout strategii a taktiku, jak správně „bojovat“ přispěchala i organizace, která sdružuje bývalé ukrajinské vojáky, kteří působili v Afghánistánu v rámci vojsk někdejšího Sovětského svazu.

Vůdkyně ukrajinské opozice Tymošenková je prý na svobodě

V neposlední řadě demonstrace podporovala jak pravoslavná ortodoxní církev i řecko-katolická církev, tedy dvě hlavní církve v zemi. Ty dokonce dovolily protestujícím bydlet v kostelích, což bylo považováno za poměrně bezprecedentní přístup.

Postupně se k opozici přidaly i větší skupiny policistů, jak uniformovaných, tak tajných, dokonce i ti ze zvláštních jednotek. Podle všeho pak právě oslabení ozbrojených sil zlomilo vaz vládě Viktora Janukovyče.

Janukovyč už do Prahy nepřijede, stejně jako nepřijel uzbecký diktátor

vib


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,660
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější