nahoru

Ukrajinka, která se na Twitteru loučila se životem, je naživu a mimo ohrožení

ČTK 22. února 2014 • 08:00
Olesja Žukovská
Olesja Žukovská
• foto: 
ČTK

Její vzkaz na komunitní síti Twitter, který zněl "Umírám", obletěl celý svět. Jednadvacetiletá Olesja Žukovská ho napsala chvíli poté, co ji v centru Kyjeva, kde pomáhala jako zdravotnice, zasáhl ostřelovač přímo do krku. Dlouho nebylo jasné, co se s dívkou stalo a většina uživatelů sociálních sítí se domnívala, že zemřela. Olesja ale přežila a nyní se léčí v jedné z kyjevských nemocnic, uvedla agentura AP.

"Vyšli jsme do ulic za svobodu, za naše práva, za sociální nezávislost, za demokracii, za svobodu slova, za všechno, za normální život," uvedla dívka v rozhovoru z nemocničního lůžka. Olesja byla postřelena ve čtvrtek ráno, kdy nejspíš vládní ostřelovači zahájili palbu do lidí přítomných na náměstí Nezávislosti a útočili i na zdravotníky. Mladá Ukrajinka se nechala slyšet, že na Majdanu, jak Ukrajinci náměstí říkají, pomáhá téměř tři měsíce jako dobrovolná zdravotnice. "Jsem apolitická, nejsem členem žádné strany. Jsem jen na straně lidu," řekla AP viditelně slabá a bledá dívka se zavázaným krkem. "Nemohla jsem se na to dívat v televizi. Musela jsem tam být," popsala svou cestu do kyjevského centra.

Jak Olesja uvedla, postřelili ji, když s několika přáteli procházela táborem na Majdanu. Byla prý dezorientovaná a myslela si, že někde vedle ní vybuchl granát. Její kamarádi ale rychle odhalili, že ji postřelil ostřelovač. "Podívala jsem se na své ruce a byly pokryty krví a řekla jsem si: Je to tady, umírám," dodala zraněná Ukrajinka.

Olesja Žukovská twitter Olesja Žukovská twitterFoto Archív

Její tweet a fotografie s ovázaným zkrvaveným krkem se staly rychle jedním ze symbolů boje ukrajinské opozice. Jak dívka popsala, když ji dovedli do sanitky, ještě stihla na svém telefonu poslat vzkaz "Umírám" na svůj účet na síti Vkontakte, která je obdobou Facebooku. Tak se vše dostalo i na její účet na Twitteru. Poté jí lékaři již telefon odebrali.

Podle lékaře Mykoly Dyomina Žukovská absolvovala operaci a mohla by být z nemocnice propuštěna již do týdne. "Jsem naživu! Děkuji všem, kteří se za mě modlili a podporovali mě," vzkázala dnes dívka opět na Twitteru svým příznivcům. "Jsem v nemocnici a můj stav je stabilní," dodala. To, co se jí stalo, nijak nezasáhlo její odhodlání pokračovat v protestech. "Jakmile mi bude líp, půjdu na Majdan," uzavřela dívka.

ČTK


Klíčová slova: reflex, ukrajina, Olesja Žukovská