nahoru

Ukrajinský prezident a vůdci opozice podepsali dohodu o ukončení krize

ČTK21. února 2014 • 15:41
Vůdci ukrajinské opozice
Vůdci ukrajinské opozice
• foto: 
ČTK

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a opoziční předáci Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Oleh Ťahnybok dnes podepsali dohodu o ukončení politické krize, sjednanou zprostředkovateli z Evropské unie. Vyplývá to z dokumentu, který byl zveřejněn po podpisu. Dohoda počítá s vytvořením nové koaliční vlády, s omezením ústavních pravomocí hlavy státu a s vypsání předčasných prezidentských voleb.

Prezident Janukovyč se během několikaminutové ceremonie podle zpravodaje agentury Reuters ani neusmál. Krize vedla až k ozbrojeným srážkám mezi demonstranty a policisty v centru Kyjeva s desítkami obětí na životech.

V dohodě se praví, že během 48 hodin po podpisu bude přijat, podepsán a zveřejněn zvláštní zákon, obnovující platnost ústavy z roku 2004. Signatáři také přislíbili do deseti dnů vytvořit koaliční vládu národní jednoty. Ústavní reforma, zavádějící rovnováhu do pravomocí prezidenta, vlády a parlamentu, má být završena letos v září. Prezidentské volby se mají konat nejpozději v prosinci letošního roku. Hlasování má předcházet přijetí nového volebního zákona a vytvoření nové volební komise.

Ještě před podpisem zástupci kyjevských demonstrantů zmocnili vůdce opozičních stran, aby dohodu s Janukovyčem uzavřeli. Sbor povstaleckých vůdců z náměstí Nezávislosti o svém stanovisku rozhodl po schůzce s šéfy německé a polské diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem a Radoslawem Sikorským hlasováním.

Oba ministři se také zúčastnili podpisové ceremonie, na rozdíl od ruského zmocněnce Vladimira Lukina.

Slovem roku je „majdan“. Známe ho z Kyjeva. Co to vlastně je?

Steinmeier ani Sikorski novinářům nesdělili, zda si demonstranti pro svůj souhlas kladli nějaké podmínky. Agentura Interfax ale napsala, že v budoucí vládě nesmí podle demonstrantů být dosavadní ministr vnitra Vitalij Zacharčenko a generálním prokurátorem nesmí být Viktor Pšonka, který prokuraturu dosud řídí.

Výhrady Majdanu byly považovány za hlavní, ne-li poslední překážku pro dosažení dohody. Agentura AP poznamenala, že dohoda se může stát velkým průlomem v krizi, vlekoucí se dlouhé měsíce, ale klíčová otázka zní, zda se jí tisíce kyjevských demonstrantů budou řídit.

Janukovyč už dnes v poledne potvrdil dohodu s opozicí. "Prohlašuji, že uspořádám mimořádné prezidentské volby a zasadím se o návrat k ústavě z roku 2004 s přerozdělením pravomocí směrem k parlamentní republice," uvedl prezident v prohlášení. "Zahájím rovněž proceduru formování vlády národního porozumění," uvedl.

Původní termín hlasování o hlavě státu byl březen 2015.

Děsivé záběry pouličních bojů v ukrajinské metropoli

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,590
29,860
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější