nahoru

Rusové odmítají kritiku, že olympiáda není dostatečně připravena

ČTK, jan 6. února 2014 • 12:20
Soči
Soči
• foto: 
ČTK

Ruské úřady se důrazně brání stížnostem na nedostatky a nedodělky, které v úvodu olympijských her komplikují život sportovcům a návštěvníkům Soči. Mluvčí Kremlu kritikům vzkázal, aby se přijeli na olympijská sportoviště podívat. Podle šéfa organizačního výboru dalo Rusko v Soči příklad všem budoucím pořadatelům olympijských her.

Den před zahájením her se podle médií hromadí informace o problémech s ubytováním, servisem pro novináře i s hygienou. Podle šéfa organizačního výboru Dmitrije Černyšenka ale Mezinárodní olympijský výbor nemá k práci organizátorů her žádné výhrady. "Rozhodnutí svěřit pořadatelství Soči bylo naprosto správné. Přístupem k plnění svých závazků dalo Rusko příklad všem budoucím pořadatelům olympiády," prohlásil Černyšenko. Práci organizačního výboru dnes hájil i mluvčí Kremlu, jemuž vadí neustálé stížnosti na korupci při výstavbě olympijských objektů. Výstavba sportovišť a infrastruktury stála v přepočtu jeden bilion korun, zhruba třetina z toho podle ruských nevládních organizací skončila v kapsách podvodníků.

"Všichni, kdo olympijskou výstavbu kritizují za korupci, by se měli do Soči přijet podívat na výsledky," řekl rozhlasové stanici Kommersant FM prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Připustil, že po ukončení her se všechny olympijské objekty propadnou do ztráty, v dlouhodobé perspektivě ale podle něj podpoří rozvoj lázeňské infrastruktury v Soči stát. Viceprezident Dmitrij Kozak, který měl přípravu olympiády v ruské vládě na starosti, dnes na tiskové konferenci v Soči přinesl další argumenty ve prospěch olympijského projektu. "Díky modernizaci města vzniklo přes 60.000 pracovních míst, která budou existovat trvale. Už nyní očekáváme obrovský příliv turistů. Loni Soči navštívilo 3,8 milionů lázeňských hostů, v budoucnu čekáme dvojnásobek. Soči se stalo celoročním lázeňským centrem světového významu," řekl Kozak.

Veškeré závazky plynoucí z pořadatelství her Rusko podle Kozaka splnilo. "V Soči prakticky vzniklo nové město pro 200.000 lidí s veškerou potřebnou infrastrukturou," upozornil vicepremiér. Stranou vláda neponechává ani otázky bezpečnosti. "Stupeň nebezpečí je dnes v Soči stejný, jako třeba v Bostonu, New Yorku, Londýně nebo na kterémkoli jiném místě ve světě," dodal Kozak.

ČTK, jan


Klíčová slova: olympiáda, Rusko, sočiDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.