Zemřel Vasil Biľak, bývalý vysoký funkcionář KSČ a signatář zvacího dopisu z roku 1968 | Reflex.cz
nahoru

Zemřel Vasil Biľak, bývalý vysoký funkcionář KSČ a signatář zvacího dopisu z roku 1968

ref, ČTK6. února 2014 • 09:01
Vasil Biľak
Vasil Biľak
• foto: 
ČTK

V Bratislavě zemřel v noci na dnešek ve věku 96 let bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ) Vasil Biľak. Informoval o tom předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička.

Biľak byl posledním žijícím signatářem takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.

"V poslední době byl Biľak připoután na lůžko, rodina o něj pečovala," uvedl Hrdlička. Na veřejnosti někdejší člen vedení KSČ v uplynulých letech nevystupoval a s médii nekomunikoval.

Za podpis "zvacího dopisu" byl Biľak stíhán od roku 1991, vyšetřování ale nebylo ukončeno kvůli tomu, že Rusko nepředalo Bratislavě originál list. Kromě Biľaka dokument podepsali další čtyři členové konzervativního křídla československé komunistické strany. 

ref, ČTK


Klíčová slova: KSČM, Vasil Biľak, smrt


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější