nahoru

Objevily se dvě neznámé básně starořecké básnířky Sapfó

lam, ČTK 1. února 2014 • 12:00
Sapfó
Sapfó
• foto: 
Wikipedia.org

Objevily se dvě dosud neznámé básně řecké antické básnířky Sapfó. Tvrdí to americký papyrolog Dirk Obbink, jemuž prý předal útržek papyru s básněmi "anonymní majitel".

Fragment podle BBC pravděpodobně pochází z egyptského města Oxyrynchus. Vědec působící na Oxfordské univerzitě tvrdí, že obsahuje dvě básně, které jednoznačně pocházejí z první knihy Sapfó, jíž je připisováno celkem devět svazků básní.

Sapfó je známá přemítáním o lásce a touze. Narodila se někdy mezi lety 630 a 612 před naším letopočtem na ostrově Lesbos, od něhož je odvozeno označení "lesbický". Traduje se totiž, že Sapfó byla takto sexuálně zaměřena, byť i to je předmětem dohadů.

Podle Obbinka se prakticky kompletně dochovala jen jedna z obou nově objevených básní. Obsahuje prý odkazy na bratry básnířky Charaxose a Larichose.

Druhá báseň se dochovala jen útržkovitě. Určená je bohyni lásky Afroditě a obsahuje prvky a jazyk známý z milostné poesie antické básnířky.

Obbink chce letos publikovat článek, v němž hodlá dokázat, že jde "nepochybně" o díla Sapfó.

lam, ČTK


Klíčová slova: sapho, básně, sapfóDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.