nahoru

Ukrajinský prezident nabídl opozičním lídrům vedení nové vlády

ČTK 25. ledna 2014 • 20:04
Viktor Janukovyč se obává ruského tlaku. I proto stopl jednání s EU.
Viktor Janukovyč se obává ruského tlaku. I proto stopl jednání s EU.
• foto: 
Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nabídl opozičnímu předákovi Arseniji Jaceňukovi, aby se stal novým premiérem. Další opoziční lídr Vitalij Kličko dostal nabídku stát se vicepremiérem. S odvoláním na oznámení prezidentského úřadu o tom informovaly agentury AFP a AP. Ve snaze uklidnit rozbouřenou situaci na Ukrajině Janukovyč rovněž oznámil, že je připraven změnit ústavu.

Šéfové ukrajinské opozice se dnes znovu sešli s prezidentem, aby se pokusili najít řešení politické krize v zemi, kterou už dva měsíce zmítají protivládní demonstrace.

Janukovyč se už v pátek snažil zabránit další eskalaci násilí a slíbil několik ústupků. Uvedl, že během úterní mimořádné schůze parlamentu pozmění vládu, nechá upravit sporné zákony zpřísňující tresty za demonstrace a vyhlásí amnestii pro zatčené demonstranty. Opozice ale tyto sliby označila za nedostatečné a vyzvala v pátek hlavu státu, aby podala demisi.

ČTK


Klíčová slova: reflex, ukrajinaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.