Homosexuálové ve Vatikánu prý mohou být bezpečnostním rizikem pro papeže | Reflex.cz
nahoru

Homosexuálové ve Vatikánu prý mohou být bezpečnostním rizikem pro papeže

Daniel Baret24. ledna 2014 • 17:00
Švýcarská garda
Švýcarská garda
• foto: 
Profimedia.cz

Elmar Mäder, bývalý velitel Švýcarské gardy ve Vatikánu, která zajišťuje po staletí i ochranu papežům, říká, že „společnost gayů“, která působí a ovlivňuje dění na území Svatého stolce, by mohla být bezpečnostním problémem pro papeže Františka I.

Mäder, který byl velitelem gardy v letech 2002 až 2008, dal nahlédnout do některých aspektů vatikánského života. „Nemůžu vyvrátit tvrzení, že ve Vatikánu existuje síť homosexuálů. Moje zkušenosti svědčí o existenci této věci,” řekl švýcarským novinám Schweiz am Sonntag. Odmítl ale komentovat spekulace, že právě on varoval některé současné členy gardy o chování některých kněží. Stejné noviny totiž už před několika týdny přinesly zprávu, ve které jiný člen Švýcarské gardy tvrdí, že byl cílem více než dvaceti žádostí o sex od duchovních ve Vatikánu. Popsal například jednu večeři v restauraci v Římě, kde se měla odehrát následující věc: „Zatímco se podával špenát a steak, kněz mi řekl: A ty budeš dezert.“

Mluvčí gardy Urs Breitenmoser to komentoval tak, že pověstná skupina gayů „nepředstavovala nikdy problém pro členy gardy“. Bývalý velitel Mäder k tomu dodal, že podobné příběhy „často postrádají pravdivé jádro, ale fakta zůstávají jasná“. „Pracovní prostředí, kde je velká většina mužů svobodná, je sama o sobě lákadlem pro homosexuály, ať už homosexuální zkušenosti vyhledávají vědomě nebo nevědomě. Římská kurie je přesně tímto prostředím,“ dodal.

Ukrajinští demonstranti obsazují státní budovy, příznivci vlády žádají výjimečný stav

Současné učení katolické církve už ale neodsuzuje gaye, o kterých říká, že by se „měli přijímat s respektem, soucitem a citlivostí”. Nadále však považuje provozování homosexuálních praktik za „objektivně narušené chování“. Elmar Mäder, který nemá s homosexualitou jako takovou osobní problém, řekl, že se bál, aby tajné společenství gayů uvnitř Vatikánu s sebou nenesla i bezpečnostní riziko. Nikdy prý nepovýšil člena gardy-gaye, a to ne kvůli jeho orientaci, ale kvůli riziku jeho neloajality. „Zjistil jsem, že mnoho homosexuálů je více loajálních k lidem se stejnou orientací, než k institucím. A to i v případě Vatikánu,“ vysvětluje Mäder svůj postoj.

Papež František ale projevil nedávno větší vstřícnost k homosexuálům. „Pokud gayové přijímají Pána a mají dobrou vůli, jak bych je mohl soudit?,“ řekl papež. Komentáře bývalého šéfa gardy Elmara Mädera o nebezpečí, které podle něj představují homosexuální strážci a duchovní ve Vatikánu, bylo naopak kritizováno italskými obhájci lidských práv. Podle nich jsou gayové nejméně agresivní skupinou v lidské společnosti, takže pokud by byl papež skutečně obklíčen homosexuály, může v klidu spát.

Papež prý chce otevřít vatikánské archivy s válečnými dokumenty

Daniel Baret


Klíčová slova: reflex, vatikan, papež


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější