nahoru

Papež prý chce otevřít vatikánské archivy s válečnými dokumenty

jan, ČTK 20. ledna 2014 • 13:00
Papež František
Papež František
• foto: 
Profimedia.cz

Papež František se chystá zpřístupnit tu část vatikánského archivu, která obsahuje dokumenty o činech katolické církve a jejích představitelů během druhé světové války. V rozhovoru pro britský nedělník The Sunday Times to řekl papežův přítel, argentinský rabín Abraham Skorka.

Pokud by papež otevřel archivy z válečné dob, na světlo by tak mohly vyjít třeba zprávy o postojích tehdejšího papeže Pia XII., který někdy bývá kritizován za to, že se nedokázal dost důrazně postavit proti nacistickému vyhlazování Židů.

"Papež trvá na tom, co říkal už jako kardinál a jistě to uskuteční... To, o čem jsme spolu mluvili bylo jen mezi námi, ale věřím, že on archivy otevře," uvedl Skorka.

Vatikán se zatím k této věci oficiálně nevyjádřil. Podle komentátorů je ale možné, že papež oznámení o otevření archivů spojí s cestou na Blízký východ, během níž v květnu navštíví také Izrael. Zejména židé totiž opakovaně naléhají na to, aby se role katolických hodnostářů během války vyjasnila. Podle mnohých z nich papež Pius XII. během války jako morální autorita zklamal právě proto, že před holokaustem zavíral oči. Bývalého pontifika otevřeně kritizoval například židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel a řada židovských rabínů.

Kontroverze kolem Pia XII. se silně rozhořela za éry předchozího papeže Benedikta XVI., který otevřel cestu k jeho svatořečení. Tento krok židy rozhořčil a znamenal překážku na cestě sbližování obou náboženství, které prosazoval zejména Jan Pavel II. Ten se jako vůbec první papež v roce 1986 pomodlil v synagoze.

Zápletka spočívá přibližně v tom, že Vatikán oficiálně neprotestoval proti holokaustu. Církev se brání, že židům poskytovala v době pronásledování ochranu a pomoc.

Americký rabín a historik David Dalin třeba připomíná záchranu tisíců Židů v římských klášterech a také v papežově letním sídle Castel Gandolfo. Ukrývaní tam dostávali košer jídlo a v papežově soukromých prostorách se rodily děti, píše rabín. Další dokumenty mohou přesněji objasnit papežovy motivy a motivy jeho spolupracovníků. Jestli to naruší dosavadní proticírkevní mýtus, není ale jasné.

jan, ČTK


Klíčová slova: papež, vatikán, František, archiv


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.