nahoru

V Srbsku postaví pomník atentátníkovi ze Sarajeva

ČTK, sd23. ledna 2014 • 16:00
Gavrilu Princip
Gavrilu Princip
• foto: 
wikipedia.org

Sarajevskému atentátníkovi z roku 1914 Gavrilu Principovi postaví u příležitosti 100. výročí zahájení první světové války v Bělehradě památník. Stejný památník mají postavit i ve východní části Sarajeva. Napsal to bělehradský deník Večernji list.

První Principův pomník v srbské metropoli, jehož postavení navrhla srbská vláda, má být dokončen do letošního června. Stát bude nad soutokem Sávy a Dunaje v parku Kalemegdan, kde se nachází i známá pevnost.

Člen studentské organizace Mladá Bosna Gavrilo Princip spáchal 28. června 1914 atentát na následníka rakousko-uherského císařského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii Chotkovou. Jeho čin vedl k vypuknutí první světové války. Měsíc po atentátu, 28. července, vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, jehož výzvědná služba Principa do Sarajeva vyslala. Na základě uzavřených dohod se do války přidávaly i další státy. O čtrnáct dní později byla celá Evropa ve válce. Do konce srpna se Japonci vylodili v Číně a v říjnu se do konfliktu zapojila Osmanská říše. Malý srbský konflikt, který eskalovaly sarajevské výstřely, se rozrostl na světovou válku.

V Srbsku je Princip považován za bojovníka za svobodu a národního hrdinu. V zemi je po něm například pojmenováno několik škol. Na společném programu oslav stého výročí vypuknutí války se podle agentury APA dohodly vlády Srbska a bosenské Republiky srbské.

V zemi však existují i obavy, že Bělehrad bude kvůli sarajevskému atentátu obviňován jako hlavní viník první světové války.

ČTK, sd


Klíčová slova: sarajevo, srbsko, pomník


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější