jelen

jelen Zdroj: Profimedia.cz

Komunistický režim dodnes ovlivňuje chování jelenů

Návyky vzniklé za komunismu přetrvávají i skoro čtvrtstoletí po listopadu 1989. U lidí to sice (zatím) nikdo nedokázal, ale u jelenů to rozhodně platí.

Vědci objevili, že většina šumavských jelenů stále dodržuje hranice, které za minulého režimu vymezily elektrické dráty železné opony. Zatímco čeští jeleni převážně končí na linii bývalé železné opony, jeleni z Německa dodnes využívají území do českého vnitrozemí až po místa, kde dříve dráty vedly. Zjistili to během dlouhodobého výzkumu, kdy desítky jelenů a srnců na obou stranách hranice měly speciální obojky, které umožňovaly jejich satelitní sledování.

„Věrnost území pochází z toho, že jedinci jsou v prvním roce svého života se svou matkou, ta je naučí území využívat způsobem, který si už pak většinou osvojí a chovají se stejně,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Pavel Šustr.

Satelitního sledování vysoké zvěře trvalo na Šumavě od roku 2005 do roku 2011 a vědci za tu dobu dali v Čechách obojky 50 jelenům a asi 60 srncům, v Německu mělo obojky 50 jelenů a na 150 srnců. Šumava je díky své celistvosti jedno z posledních míst střední Evropy, kde velcí savci mohou přirozeně žít a migrovat a kde je tak možné podobný výzkum v takové míře uskutečnit. Jelen nosil obojek kolem tří let, satelit přitom každou hodinu zaměřoval jeho pozici podle GPS souřadnic. Kromě toho obojek zaznamenával každých pět minut aktivitu zvířete.

Na Šumavě žije v létě na 1800 jelenů evropských, v zimě, kdy část zvířat migruje, je to zhruba polovina. Protože zde téměř nemají přirozené nepřítele, neboť rys je loví minimálně, populaci před přemnožením udržuje člověk odstřely. Jeleni se podle Šustra každý rok vracejí na stejná místa. U jelena je na Šumavě domovský okrsek, tedy území, na němž se pohybuje za potravou, rozmnožováním a péčí o mláďata, v průměru kolem 60 kilometrů čtverečních, u laní asi poloviční.

Jeleni se vydávají i na delší pochody - před zimou deset až 15 kilometrů, v době říje i víc. „Například jelen Radek v době říje přešel ze Strážného až do oblasti Smrčiny, to je asi 20 kilometrů,“ řekl Šustr. Srnci mají menší teritorium v jednotkách kilometrů čtverečních.

Výsledky pozorování shrnuje nová kniha Jelenovití na Šumavě, která v těchto dnech vychází.