Korea

Korea Zdroj: Youtube.com

Tajné záběry z KLDR: Severokorejci se vzpírají režimu

Filmový dokument využívající propašované nahrávky z uzavřené Severní Koreje ukazuje nový a dramatický pohled na život lidí v jedné z nejizolovanějších zemí světa. Většina lidí ve světě vnímá Severokorejce jako poslušné, poddané, sklánějící se před nejvyšším vůdcem Kim Čong-ilem. Dokument ze série Frontline nazvaný Secret State of North Korea americké televizní stanice PBS však ukazuje, že mnoho lidí v KLDR má k poslušnosti daleko.

"Viděli jsme spoustu lidí, kteří se příkladně postavili úřadům takovým způsobem, jaký bychom nečekali," řekl televizi CNN režisér James Jones. Jednou z nejdramatičtějších částí záznamu je scéna s ženou, která začala provozovat soukromou "autobusovou" dopravu s využitím malé dodávky. "Přišel k ní voják a říkal jí, že s tím musí přestat, že je to nelegální," řekl Jones. "Ale místo, aby se omluvila a řekla 'je mi to líto', postavila se mu, doslova ho hnala ulicí, tloukla do zad a častovala ho všemi nadávkami co existují."

Dokument také ukazuje nedostatky v informační bariéře, kterou se severokorejský režim snaží své obyvatele izolovat. Severokorejci, zvláště pak ti mladí, jsou posedlí po amerických filmech a jihokorejských seriálech. Dokument líčí složitý a odvážný systém, kterým se přes hranici z Číny pašují DVD, laptopy i paměťová média USB. "Mladí Severokorejci si DVD vzájemně předávají a čekají na nové epizody," popisuje Jones.

"Severní Korea přežila tak dlouho, protože je tak izolovaná, a to kvůli své informační bariéře," vysvětluje dále Jones. "Ale díky novým technologiím tahle bariéra praská."

Učí nás samé lži

Mladá žena, která vyrostla v KLDR, ale podařilo se jí utéct do Jižní Koreje, uvedla, že právě kontakt se svobodnými médii jí otevřel oči. "Čím víc jsem poslouchala cizí rozhlas, tím víc jsem si myslela: 'To, co se učíme, není pravda. Oklamali nás.' A začala jsem toužit po svobodě."

"Zlomilo se tím propagandistické kouzlo," poznamenal k jejím slovům Jones.

Pro osoby, které pašují do země zakázané zboží - a také pro ty, kdo pronesli ven záznamy použité v dokumentu - jde doslova o záležitost života a smrti. Jeden pašerák, který v dokumentu vypovídá, říká, že ví, že bude popraven, pokud ho severokorejský režim chytí. Ale cítí, že je jeho povinností pokračovat.

Jak se tedy Jones dostal k materiálům, které v dokumentu použil? Velmi brzy si prý uvědomil, že nemá smysl jet na oficiální turistický zájezd, protože při něm je kontakt s obyčejnými Severokorejci velmi omezený.

"Spojili jsme se s japonským novinářem Džiró Išimaruem, který má po celé zemi neuvěřitelnou síť obyčejných Severokorejců," vysvětlil Jones. "Ti natáčeli tajně s pomocí ukrytých kamer, a pak záznamy pašovali přes hranici do Číny, kde na ně čekal Džiró," dodal.