nahoru

Británii a Francii postihly nejhorší bouře za dvacet let

sd, ČTK 6. ledna 2014 • 12:00
Británii a Francii postihly nejhorší bouře za dvacet let
foto: ČTK

Britské ostrovy a část Francie se potýkají s rozsáhlými záplavami, které kvůli očekávaným dešťům budou zřejmě pokračovat i v dalších dnech. Prudký vítr zničil i fotbalový stadion v Belgii.

V obou zemích voda poškodila stovky domů a narušila zejména silniční dopravu. Podle serveru listu London Evening Standard bylo zaplaveno více než 200 domů od nejzápadnější oblasti Anglie po Skotsko. Západní pobřeží Británie bičují mohutné vlny - záplavami jsou ohroženy zejména obce na řekách Medway, Temže a Severn. Silný vítr, vytrvalý déšť a přílivové vlny mají Británii sužovat nejméně do úterý.

V neděli proto opět na tři hodiny uzavřeli bariéry na Temži, postavené, aby chránily Londýn před přílivovou vlnou. Na východě Belfastu pak úřady distribuují tisíce pytlů s pískem. Záplavy si zatím vyžádaly dva lidské životy. Sedmadvacetiletý muž z hrabství Surrey byl nalezen mrtvý na pláži v západoanglickém hrabství Cornwall. Na Nový rok ho smetla vlna do moře. Další obětí je žena, kterou záchranáři vytáhli z moře v zátoce Croyde Bay na jihozápadě Anglie. Nadále úřady pátrají po osmnáctiletém studentovi, jenž byl naposledy spatřen, jak vyráží fotografovat rozmary přírody.

Povodně narušily i některé železniční spoje v Anglii, Walesu i Skotsku. Univerzita ve velšském Aberystwythu kvůli počasí o týden odložila začátek zkouškového období a radí studentům, aby do univerzitního pobřežního města do poloviny příštího týdne nejezdili. Povodně sužují také několik oblastí ve francouzské Bretani. Nejvíce zasažené je město Quimperlé, kde se po sobotním snížení hladiny záplavové vody očekává brzy její opětovné zvýšení na více než čtyři metry. Větší škody, než voda napáchala v minulých dnech, se ale nečekají.

Západ Evropy na konci minulého týdne zasáhl i silný vítr. Vichřice poškodila i stadion prvoligového klubu KV Mechelen v Belgii. Bouře zde utrhla střechu jedné z tribun a odnesla ji na ulici. Čímž došlo také ke značnému zničení komerčních prostor uvnitř stadionu

sd, ČTK


Klíčová slova: británie, počasí, belgieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.