nahoru

U Antarktidy uvízla ruská loď se 74 vědci

ČTK, Tereza Stonišová 27. prosince 2013 • 15:00
Akademik Šokalskij
Akademik Šokalskij
• foto: 
wikipedia.org/Benutzer:DiedrichF/CC-BY-SA-2.0-DE

Ruská loď, na jejíž palubě jsou vědci, turisté a posádka, je od Štědrého dne uvězněná v ledových krách u Antarktidy. Pomoc je údajně už na cestě.

K uvázlému plavidlu se ale již blíží čínský ledoborec Sněžný drak, který je jedním ze tří ledoborců, jež byly vyslány na pomoc. Informovala o tom dnes agentura AP.

Ruská loď Akademik Šokalskij se vydala na výzkumnou expedici do Antarktidy, v úterý ale vichřice natlačila ledové kry kolem plavidla a to od té doby není schopno pohybu. Potopení lodi nehrozí a také zásoby jsou zatím pro všechny postižené dostatečné, napsala agentura AP.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice na palubě ruské lodi, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, má v úmyslu zopakovat sto let starou cestu australského výzkumníka Douglase Mawsona. Pokud se podaří plavidlo z ledového zajetí vysvobodit, chce posádka ve výpravě pokračovat.

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: reflex, Akademik ŠokalskijDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.