nahoru

Postrach silvestrovských oslav: Polovina sektů neprošla kontrolou inspekce

ČTK, la20. prosince 2013 • 13:26
Sekt
Sekt
• foto: 
profimedia.cz

Polovina z 22 odebraných vzorků zahraničních šumivých vín nevyhověla při laboratorních testech Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zákonným požadavkům, prohřešků bylo celkem 18.

Inspekce si pro testy vybrala předvánoční období, kdy zájem o tento druh vín kulminuje, informoval v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva.

U tří vzorků výrobce nedodržel jakostní požadavky, vína nepřirozeně páchla a chutnala. Ve dvou případech to způsobila silná oxidáza, lidově hnědka, kterou způsobuje styk vína se vzdušným kyslíkem. Provinily se značky Vino Spumante dolce a Sovetskoe Igristoe z Itálie. Polské Rossijkoe Igristoe zapáchalo po mléčném kvašení, které způsobily nežádoucí biologické procesy.

Dvě vína obsahovala nadlimitní množství kyseliny citronové, a to polský výrobek Chante a Jantarnoe Igristoe. U druhého nejenže nebyla uvedena země výroby, ale ještě obsahoval více cukru, než odpovídá avizovanému polosladkému vínu.

Další prohřešky se týkaly například vyššího tlaku v lahvi, než povoluje limit, pět vzorků mělo na etiketě nedostatečné informace, ať už šlo o zemi původu či o obsah cukru. Tři vína byla nepovoleně označena jako přírodní.

Pět šarží nevyhovujících vín zakázala inspekce uvádět do oběhu a s jejich prodejci zahájí správní řízení o uložení sankce. Taktéž uložila 11 opatření k nápravě, například k přeznačení vína.

ČTK, la


Klíčová slova: silvestr, alkohol, šumivá vína, sektyDiskuse ke článku