nahoru

Unie: Izraelci a Palestinci, dohodněte se a dáme vám miliardy a privilegia

jan, Euroskop18. prosince 2013 • 15:00
Palestina
Palestina
• foto: 
Profimedia.cz
Evropská unie nabídne bezprecedentní finanční pomoc Izraeli a Palestincům, pokud se obě strany dohodnou a podepíší dohodu o konečném uspořádání. Navrhli to ministři zahraničí pěti zemí Unie a jejich kolegové ze zbylých zemí by o tom měli hlasovat v pondělí.

Podle izraelského deníku Haarec se očekává, že návrh pomoci Izraeli a Palestině projde a Unie pomoc v pondělí veřejně ohlásí. Má jít o několik miliard eur. Vysoký evropský diplomat, jehož deník nejmenoval, řekl, že o rozhodnutí ví také americký ministr zahraničí John Kerry. Ten je právě v Izraeli a dnes má jednat s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Návrh předpokládá, že po podpisu závěrečné mírové dohody Unie uzavře s Izraelem a Palestinou privilegované partnerství, tedy podobný vztah, jaký loni nabídlo Německo Turecku. Dále se v návrhu počítá s rozšířením přístupu na evropský trh, sblížením ve vědecké a kulturní oblasti, usnadněním obchodu a investic, rozšířením politického dialogu a bezpečnostní spolupráce.

Haarec píše, že hodnota tohoto návrhu je pro Izrael nevyčíslitelná nejenom kvůli tomu, že v něm jde o miliardy eur, ale hlavně kvůli tomu, že významně posílí mezinárodní postavení Izraele a dostane ho z mezinárodní izolace. Má rovněž poskytnout mezinárodní záruku v zásadním bezpečnostním problému, jímž je pro Izrael Írán.

Návrh, za nímž jsou Německo, Británie, Francie, Španělsko a Itálie, je podle Haarecu oceněním Netanjahuovi a palestinskému vůdci Mahmúdovi Abbásovi za to, že letos obnovili mírová jednání. Kerry do oblasti létá velmi často a domnívá se, že je možné dosáhnout konečné mírové dodody už příští rok.

jan, Euroskop


Klíčová slova: reflex, palestina, IzraelDiskuse ke článku