Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg Zdroj: Profimedia.cz

Schwarzenberg podpořil prozápadní demonstranty v Kyjevě

Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v sobotu na náměstí Nezávislosti v Kyjevě povzbudil ukrajinskou prozápadní opozici, která už týdny protestuje proti rozhodnutí ukrajinské vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii.

Podle ukrajinského serveru Segodňa nynější předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Schwarzenberg prohlásil, že Ukrajinci demonstrují celému světu přání se s unií sblížit.

"Skláníme se před vaší odvahou, že nejen snášíte hlad a chlad, ale že vydržíte také represe proti vám," řekl podle serveru Schwarzenberg na ústředním kyjevském náměstí. Je prý nadšen tím, jak shromáždění lidé demonstrují pokojně. "Konají se velké demonstrace, je tu mnoho lidí, ale není tu žádné násilí. Snažíte se vše řešit v klidu," uvedl. Vyzval zároveň demonstranty, aby vedli dialog nejen s opozicí, ale také s vládní mocí.

"Když jsem byl ministrem zahraničí, usiloval jsem svého času o to, aby se Ukrajina připojila k EU. Velice často se mě ptali, proč tolik chci, aby se Ukrajina k EU připojila, protože Evropané usuzovali, že to sami Ukrajinci nechtějí. Já jsem jim odpovídal, že to tak není," řekl dále český politik demonstrantům. "Vy jste ale svědectvím toho, že Ukrajina chce být svobodná a nezávislá, dodal Schwarzenberg podle serveru Segodňa.
Počátkem listopadu mezi demonstranty v Kyjevě zavítal i nynější úřadující ministr zahraničí Jan Kohout, když tam byl na výročním zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Karel Schwarzenberg odjel na Ukrajinu v sobotu. Kromě návštěvy demonstrace v Kyjevě má v plánu se setkat i s představiteli opozice. V neděli chce v ukrajinské metropoli podpořit demonstranty i hudebník a politik Michael Kocáb.