nahoru

ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes zřejmě dokončí koaliční smlouvu

ČTK, jan 10. prosince 2013 • 08:30
Vláda
Vláda
• foto: 
ČTK

Vyjednávači ČSSD, ANO a lidovců zřejmě dnes v podvečer dokončí společnou koaliční smlouvu. Shodnout se musí ještě v oblasti daní a zdravotnictví. Dokument pak ještě budou interně schvalovat jednotlivé strany příští koalice. Již v sobotu by se jím měl zabývat ústřední výkonný výbor ČSSD.

Na většině programových bodů se zástupci koaličních stran shodli na několikahodinovém sobotním jednání. Rozpory dlouhodobě přetrvávají v oblasti daní, s jejichž zvýšením ANO nesouhlasí. Podle některých informací by se koaliční strany mohly shodnout na zavedení sektorové daně, tedy vyššího zdanění pro firmy podnikající v oblasti bankovnictví, telekomunikací a energetiky. Vyšší daňové příjmy by pak mohla koalice použít například na slevu na dani za dítě, kterou mají mezi svými prioritami lidovci. Strany budou muset doladit také svůj postoj ke zdravotnickým poplatkům. Zachován by měl být poplatek za ošetření na pohotovosti a zřejmě i za pobyt v nemocnici. Pacienti by ale za hospitalizaci platili maximálně 30 dní v roce. Už dříve se koaliční partneři shodli na zrušení poplatků u ambulantních lékařů a v lékárnách.

V debatě o personálních otázkách budou strany pokračovat až příští týden, kdy by se měl z pracovní cesty v USA vrátit předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

ČTK, jan


Klíčová slova: babiš, ČSSD, Ano2011, lidovciDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.