Papež František

Papež František Zdroj: ČTK

Chodí papež tajně mezi chudé? Ještě ho nechytili, ale nikdo to ani nepopřel

Papež František za dobu, co stojí v čele katolické církve, zdvojnásobil množství peněz, které se rozdělují jako almužny chudým.

Kolik papež věnuje na individuální dary potřebným, kterým se říká almužna, v rozhovoru s italskými médii odhadl papežský "almužník", arcibiskup Konrad Krajewski. Polský duchovní zároveň prozradil, že vždy když on sám míří mezi potřebné, "vzniká nebezpečí, že se k němu papež bude chtít přidat". tento úřad existuje v církvi od středověku.

Hlava církve loni rozdala celkem 6500 almužen za jeden milion eur (přes 27 milionů korun). Letos to bude asi dvakrát tolik, domnívá se Krajewski.

"Svatý otec by samozřejmě rád vyšel mimo Vatikán a vyzpovídal věřící, ale není to možné a ještě nikdy se to nestalo," citoval dnes Krajewského deník Corriere della Sera. Na dotaz, zda papež někdy svého almužníka na jeho cestách doprovází, ale arcibiskup odpověděl jen úsměvem. A jeho mlčení rozvířilo v médiích spekulace, že František možná někdy opouští svůj byt inkognito.

Víš, co máš dělat

Papež jmenoval Krajewského vatikánským almužníkem letos v srpnu. Už tehdy mu prý připomínal, že po něm bude chtít hlavně skutečnou pomoc konkrétním lidem a ne úřednickou práci. "Papež mi řekl, že psací stůl nebudu potřebovat. A abych nečekal, až u mě lidé zaklepou, a místo toho šel potřebné hledat sám," zavzpomínal padesátiletý arcibiskup.

Polský hodnostář dostává každý den od papeže dopisy věřících, kteří ho prosí o pomoc. Přes vatikánské zahrady tak v rukách členů švýcarské gardy putují obálky s Františkovými ručně psanými přípisy jako "víš, co máš dělat", "najdi je" nebo "promluv s nimi". Ve jménu pontifika pak navštěvuje třeba seniory, vypisuje šeky pro chudé rodiny nebo míří na místa, kde se stala nějaká tragédie. Letos třeba rozdával almužny na ostrově Lampedusa, u nějž se v říjnu potopila loď se stovkami afrických přistěhovalců. Přeživším rozdal 1600 telefonních karet, aby mohli dát vědět svým blízkým, že nehodu přežili.