Vánoční stromy se o tomto víkendu rozsvítí v mnohých českých i moravských městech i vesnicích

Vánoční stromy se o tomto víkendu rozsvítí v mnohých českých i moravských městech i vesnicích Zdroj: archiv

Vánoce se blíží: Na Staroměstském náměstí byl vztyčen vánoční strom

Na pražském Staroměstském náměstí vyrostl v noci na dnešek 20 metrů vysoký vánoční strom. Na obvyklé místo byl ukotven dnes zhruba ve 2:30. Smrk letos pochází z Ratají nad Sázavou na Kutnohorsku.

Jeho vztyčování se obešlo bez komplikací, řekl Petr Hozák ze společnosti Taiko, která provozuje vánoční trhy. Strom se rozsvítí v sobotu 30. listopadu.

Smrk do Prahy přivezl speciální tahač z parkoviště u Modletic u Prahy. Přesun do centra Prahy byl naplánován tradičně na noční hodiny, kdy je na silnicích klidnější provoz. Přepravní souprava dlouhá 30 metrů a široká a vysoká 4,5 metru, tažena americkým tahačem Kenworth, projela přes Nuselský most, Legerovu, Wilsonovu, nábřeží kapitána Jaroše, Čechův a Hlávkův most do Pařížské ulice.

Od rána začne čtyřdenní zdobení smrku. Slavnostně rozsvícen bude v sobotu v 17:00, kdy zároveň začnou na Staroměstském a Václavském náměstí trhy. Tradiční vánoční trhy, o kterých pořadatelé mluví jako o největších v České republice, na Staroměstském náměstí skončí 1. ledna a na Václavském náměstí 12. ledna.