nahoru

Supertajfun Haiyan udeřil na území Vietnamu

ČTK, čip11. listopadu 2013 • 08:21
Supertajfun Haiyan udeřil na území Vietnamu
foto: EPA

Tajfun Haiyan, který při víkendovém pustošení Filipín zabil tisíce lidí, v noci na dnešek udeřil na území Vietnamu. Sdělili to meteorologové amerického Spojeného varovného střediska před tajfuny. Živel vstoupil na pevninu v neděli pozdě večer asi 160 kilometrů jihovýchodně od metropole Hanoj.

Tajfun před příchodem do Vietnamu podle JTWC nad mořem zeslábl, ale stále ho provázejí silní lijáky a vichry o síle kolem 120 kilometrů v hodině. Z vytipovaných oblastí vietnamské úřady preventivně evakuovaly více než 600.000 osob. I obyvatelé Hanoje se připravili na lijáky a povodně. Úřady v metropoli mobilizovaly záchranné a bezpečnostní síly a nařídily uzavřít dnes všechny školy.

Ničivý živel se pohybuje na severozápad rychlostí kolem 28 kilometrů v hodině a měl by rychle zaniknout, uvedlo středisko JTWC se sídlem na Havaji, které předpovídá počasí pro americké vojenské námořnictvo a letectvo. Neupřesnilo, jak dlouho by tajfun Haiyan měl ještě sužovat Vietnamce.

Tajfun při řádění v centrální části Filipín o víkendu zabil podle předběžných bilancí místních úřadů nejméně 10.300 lidí a další tisícovky se jich stále pohřešují. Jak uvedl pro ČTK český konzul na Filipínách, nemá žádné informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

ČTK, čip
Diskuse ke článku