Rarita na českém trhu: bezlepkové pivo | Reflex.cz
nahoru

Rarita na českém trhu: bezlepkové pivo

bet, mto1. listopadu 2013 • 16:00
Rarita na českém trhu: bezlepkové pivo
foto: Reflex - Pavel Hofman

Když se něco jmenuje pivo, nemusí to vždy chutnat jako pivo. Tedy jako typický český ležák, k němuž patří hustá pěna, zlatavá barva a pořádný říz. Problémy nastávají zejména u různých pivních „specialů“. Žatecký pivovar ale přišel s novinkou, která chutná jako pivo a přitom je určena některým nemocným lidem.

Bezlepkové pivo Celia je zvláštní zejména tím, že jej mohou pít i ti, kteří trpí celiakií, což je onemocnění, které je provázeno projevy vyvolané nesnášenlivosti lepku. Zatím jediným lékem na tuto chorobu je doživotní bezlepková dieta. Jenže to znamená, že celiak musí ze svého jídelníčku vyřadit potraviny, které obsahují pšenici, ječmen, žito a oves. „To samozřejmě znamenalo, že nesměl pít ani pivo. To se nám ale podařilo změnit a přitom zachovat tradiční vlastnosti českého piva,“ říkají jednatelé Žateckého pivovaru Tomáš Lejsek a Martin Kec.

Přestože bezlepkové pivo není vyráběno poprvé, tak některé předešlé pokusy nebyly úspěšné, protože zákazníci nepřišli na chuť něčemu, co nesplňovalo přísná kritéria, pokud jde o chuť a další potřebné vlastnosti. K výrobě bezlepkového piva přispěl i výzkum a prosazení unikátního patentu.

Jak bude vše fungovat, už musí říci nemocní trpící celiakií.

Pořiďte si robota, který vám dolije pivo a vyčistí zuby
Lucie Drugdová 6. června 2013 • 13:15

Pořiďte si robota, který vám dolije pivo a vyčistí zuby

bet, mto



Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,050
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější