nahoru

Boj o moc v ČSSD ohrožuje sestavení stabilní vlády, míní Němci

ČTK, la30. října 2013 • 18:00
ČSSD
ČSSD
• foto: 
ČTK

Boj o moc v české sociální demokracii ohrožuje sestavení stabilní vlády. Šance na ni je přitom už tak nízká, napsal dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého se jako jediné řešení povolební situace jeví nějaká forma spolupráce ČSSD s hnutím ANO podnikatele Andreje Babiše a s KDU-ČSL.

"V Praze se už dlouho počítalo s tím, že by se ČSSD mohla po volbách rozložit na otázce svého přístupu k prezidentovi (Miloši Zemanovi)," napsal FAZ. "Nyní jí hrozí, že se kvůli boji o moc v předsednictvu rozštěpí ještě před ustavením parlamentu a sníží už tak mizivou šanci, že se vytvoří stabilní vládní většina," doplňuje.

List v článku s názvem "Puč a zrada na Vltavě" tvrdí, že k povolebnímu vyhrocení sporu mezi dvěma křídly ČSSD "výrazně pomohl" i sám Zeman. FAZ nicméně připomíná, že spory mezi stranickými křídly předsedy Bohuslava Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška vypukly už dlouho před volbami, v nichž ČSSD získala 20,5 procenta hlasů a výrazně zaostala za svými očekáváními.

Podle FAZ může být sestavení české vlády samo o sobě složité, protože Sněmovna je po volbách roztříštěná. "Spolupráce mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL, ať už to bude formou vládní koalice nebo vnější podporou menšinové sociálnědemokratické vlády, se zdá být jedinou realistickou možností na vytvoření vlády," soudí deník.

ČTK, la


Klíčová slova: sobotka, vláda, Německo, ČSSD, HašekDiskuse ke článku