nahoru

Demonstrace za Sobotku, ČSSD se rozkládá v přímém přenosu

vib 28. října 2013 • 19:07
Demonstrace za Sobotku, ČSSD se rozkládá v přímém přenosu
foto: Jan Šibík

Poměrně velká pondělní podvečerní demonstrace na podporu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky na Pražském hradě připomíná dění na podzim roku 1997, kdy se po takzvaném Sarajevském atentátu rozpadla ODS. Jenže tehdy měla ještě ODS silného Václava Klause, který to nakonec ustál, Sobotka je v daleko slabším postavení.

Je zřejmé, že Michal Hašek a jeho boys na pokyn Miloše Zemana s odstraněním Sobotky příliš pospíchali a poněkud se přepočítali v tom, jaké mohou být reakce příznivců ČSSD i veřejnosti, která poměrně překvapivě podporuje Sobotku. Alespoň to tak vypadá z komentářů na sociálních sítích a v médiích. Jenže zdání může v tomto případě klamat. I to už jsme v roce 1997 zažili právě na příkladu ODS.

V každém případě se sociální demokracie kvůli vlastnímu vnitrostranickému boji dostala do naprosto nevýhodné situace. I kdyby se jí nakonec podařilo vyjednat nějakou vládní koalici, nastoupí do jednání oslabena a už si nevyjedná ty nejlepší podmínky. Ostatní strany její slabosti využijí a budou stupňovat své požadavky.

Další variantou je, že ČSSD nakonec nebude sestavovat kabinet vůbec a to by znamenalo rozštěpení poslaneckého klubu a vládu by v podstatě ani nebylo možné vytvořit. To by nakonec mohlo vést k rozpadu strany a k novým předčasným volbám. V těch by ovšem nevyhrál ani Sobotka, ani Hašek. Povolební sebevražda socialistů tak vypadá ještě daleko dramatičtěji, než odstoupení Jiřího Paroubka z jejich čela v roce 2010.

vib


Diskuse ke článku