Franz Peter Tebartz van Elst

Franz Peter Tebartz van Elst Zdroj: profimedia.cz

Německý biskup luxusu byl dočasně odstaven z funkce

Papež František pozastavil činnost německému biskupovi, který je kritizován kvůli nákladné přestavbě svého sídla v Limburgu. Franz Peter Tebartz-van Elst, který získal od médií přezdívku "biskup luxusu", zatím oficiálně v úřadu zůstává.

Biskup Tebartz-van Elst proslul poslední dobou v mediích svou kauzou nákladné přestavby církevního areálu, jehož součásti je i jeho byt. Stavba se ukazuje jako velmi předražená a biskup se nejspíš snažil skutečný rozsah problému utajit.

Zatímco bude ale po dobu pravděpodobně tří měsíců mimo svou diecézi, jeho práci převezme místní generální vikář Wolfgang Rösch.

"Svatý stolec považuje za vhodné povolit biskupovi Tebartz-van Elstovi pobývat nějakou dobu mimo diecézi," uvedl Vatikán podle agentury AFP ve svém prohlášení. Během tohoto období bude papež do dalšího rozhodnutí o biskupově osudu čekat na výsledky vyšetřování biskupovy činnosti. Podle odhadů německých médií by to mohlo trvat asi tři měsíce.

Proti novému trendu chudoby

"Svatý otec byl neustále důkladně a objektivně informován o situaci v limburské diecézi. V diecézi vznikla situace, za jaké biskup Tebarts-van Elst nemůže v současnosti vykonávat svou biskupskou službu," uvádí se dále v prohlášení.

O Tebartz-van Elstově odstavení se spekulovalo již nějakou dobu a očekávání kulminovala v pondělí, kdy papež biskupovi udělil ve Vatikánu audienci. Okázalý životní styl německého církevního hodnostáře byl Vatikánu stejně jako německým věřícím velkým trnem oku obzvlášť, když František po svém březnovém nástupu na papežský stolec začal razit pojetí skromné církve, jejímž cílem je starost o chudé a lidi na okraji společnosti. Renovace limburské biskupské rezidence stála církev 31 milionů eur (asi 800 milionů korun). Podle tisku a kritiků stavby za toto prodražení mohou "speciální přání" samotného biskupa, který si svou rezidenci luxusně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. O výši výdajů pak biskup opakovaně lhal.

Biskup byl také kritiziován za to, že za chudými dětmi do Indie letěl první třídou. jeho stoupenci ho hájí, že tehdy letěl první třídou proto, že u aerolinek dostal za časté cestování bonusové body a jinak cestuje normálně. Konzervetivní katolíci považují současné dění kolem biskupa za mstu medií a liberálních katolíků za biskupovy postoje.