nahoru

Trest pro Berlusconiho: Musí pomáhat bezdomovcům a čistit záchody

ČTK, Tereza Stonišová7. října 2013 • 13:00
berlusconi
berlusconi
• foto: 
Profimedia.cz

Vyčistit záchody, vydrhnout podlahu nebo třeba pomoci drogově závislým a bezdomovcům. Tak bude vypadat trest, který si odpyká bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. Jeho právník Franco Coppi o víkendu oznámil, že dá expremiér přednost této formě trestu před domácím vězením.

Mezi prvními poskytovateli sociálních služeb, kteří mají o Berlusconiho zájem, byly organizace Exodus a City Angels. Právě tyto firmy patří k těm, které pomáhají bezdomovcům a drogově závislým. Bývalého premiéra by ale rádi zaměstnali také bojovníci za ochranu práv zvířat, nemocnice či domovy důchodců.

„Opravdu bych chtěl, aby pracoval s mými chlapci, ne ze zlomyslnosti, ale aby pracoval na svém vykoupení," nechal se slyšet 84letý kněz Antonio Mazzi, který založil organizaci Exodus, jež pomáhá drogově závislým ve čtyřiceti centrech po celé Itálii. „Chtěl bych, aby vykonával jednoduché fyzické práce, pro začátek třeba úklid koupelny. Jako to dělával, když mu bylo 15 a neměl ještě tu moc, na kterou je zvyklý nyní," dodal Mazzi.

Podle italského duchovního by se měl Berlusconi během výkonu svého trestu i hlouběji zamyslet sám nad sebou a "znovuobjevit svou duši". Proto by prý nebylo vhodné, aby pracoval se seniory či prostitutkami. "Berlusconi je idolem, který přitahuje zástupy lidí. Mezi prostitutkami by byl schopný stát se hrdinou," říká Mazzi.

Berlusconi byl odsouzen ke čtyřletému vězení za daňové úniky v mediální společnosti Mediaset, kterou vlastní. Tři roky se z tohoto trestu ale vymazávají kvůli amnestii z roku 2006. U zbývajícího roku si může vzhledem ke svému věku zvolit, zda si ho odpyká v domácím vězení nebo veřejně prospěšnou prací. Hrozí mu ale i další tresty vězení v jiných kauzách. Letos v červnu ho například soud prvního stupně poslal na sedm let do vězení za placený pohlavní styk s nezletilou a za zneužití pravomoci, expremiér se ale odvolal.

ČTK, Tereza Stonišová
Diskuse ke článku