nahoru

Sci-fi v Afghánistánu: Těhotné ženy putují na oslech s pomocí moderní techniky

buch5. října 2013 • 17:00
Sci-fi v Afghánistánu: Těhotné ženy putují na oslech s pomocí moderní techniky
foto: archiv

Vypadá to jako fatamorgana: Po kamenitých stezkách hornatého Afghánistánu putují zcela zahalené těhotné ženy na oslech a jejich tělo obklopuje něco, co je spíše vidět v sci–fi filmech. Nejedná se ovšem o přelud, ale o neobvyklou charitativní akci, která má pomoci ženám, čekajícím dítě, při jejich náročných cestách.

Protože v Afghánistánu je jedna z největších kojeneckých úmrtností na světě a protože zdravotní střediska jsou často na hodiny cesty vzdálená od domova mnoha těhotných žen (navíc k nim doputují za nepohodlných a nebezpečných podmínek), rozhodla se britská charitativní organizace HealthProm a designér Peter Muckle, vyrobit jakési nafukovací vaky, které udržují těhotnou ženu v pohodlné poloze, kde nezažívá obvyklé otřesy z jízdy. Součástí je i nejzákladnější zdravotní a lékové vybavení. Výsledkem má být to, aby ženy nerodily doma v nehygienických podmínkách bez jakékoli asistence zdravotnického personálu, ale aby se pohodlně mohly na svých oslech dopravit porodit tam, kam potřebují.

Samozřejmě se podobný pokus setkal i s nedůvěrou, protože vidět od hlavy k patě zahalenou těhotnou Afghánku putovat na oslu s podobným zařízením, je asi stejné, jako potkat na Šumavě Vinnetoua na koni. Organizátoři akce si od toho ale slibují alespoň malé snížení kojenecké úmrtnosti. Teď shánějí peníze, protože každé podobné zařízení bude stát kolem 120 dolarů, má se ale vyrábět přímo v Afghánistánu a dá tak práci i místním lidem.

buch


Klíčová slova: afghanistan, těhotná, scifi, oselDiskuse ke článku