nahoru

Při železniční nehodě ve Španělsku zahynulo 77 lidí

ČTK, la25. července 2013 • 09:25
Při železniční nehodě ve Španělsku zahynulo 77 lidí
foto: ČTK

Při železniční nehodě, která se stala ve Španělsku zahynulo nejméně 77 lidí a 143 osob bylo zraněno. Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů byla nehoda zřejmě zapříčiněna příliš velkou rychlostí, s níž souprava rychlovlaku vjela do zatáčky u města Santiago de Compostela.

Záchranáři našli 73 mrtvých v troskách soupravy, čtyři další cestující zemřeli po převozu do nemocnice, řekl agentuře AFP mluvčí soudu.

Španělské ministerstvo vnitra vyloučilo, že by šlo o útok. Na místo neštěstí přijede ráno premiér Mariano Rajoy, uvedla španělská média. Rajoy, který je rodákem právě ze Santiaga de Compostela, krátce po zprávě o nehodě vyjádřil své hluboké pohnutí a soustrast s pozůstalými.

Nejnovější bilanci 77 obětí jednoho z nejtěžších železničních neštěstí v historii Španělska oznámila podle agentury DPA španělská televize. Regionální deník La Voz de Galicia mluví dokonce o 79 obětech.

Rychlovlak Alvia státní železniční společnosti Renfe jel na trase z Madridu do města Ferrol na severozápadě Španělska. Všech jeho 13 vagonů vykolejilo ve 20:42 SELČ v zatáčce nedaleko od poutního města Santiago de Compostela. Podle společnosti Renfe přepravoval vlak 238 pasažérů.

Příliš vysoká rychlost

Španělský list ABC na svém webu označil za údajnou příčinu nehody příliš velkou rychlost vjezdu soupravy do zatáčky. Rychlovlak Alvia jezdí rychlostí až 350 kilometrů v hodině. V oblasti u Santiaga de Compostela ale musí jet omezenou rychlostí kvůli řadě zatáček na trati. Podle nepotvrzené informace deníku ABC ale souprava vjela do zatáčky dvojnásobnou rychlostí, než jaká je na tomto úseku trati povolená.

List El Pais napsal, že vlak vjel do zatáčky rychlostí 180 kilometrů v hodině. Také další španělská média poukazují na údajnou příliš velkou rychlost vlaku jako na "převládající hypotézu" o příčině nehody.

ČTK, la


Klíčová slova: nehoda, vlak, železnice, ŠpanělskoDiskuse ke článku