nahoru

Noční hlídka. Vladimir 518 se rozhodl analyzovat obrazy nočního velkoměsta

Luděk Staněk11. prosince 2012 • 14:46
Noční hlídka. Vladimir 518 se rozhodl analyzovat obrazy nočního velkoměsta
foto: profimedia.cz

Tohle je kniha, kterou musíte vlastnit, pokud o sobě chcete tvrdit, že jste správný městský intelektuál. Publikace Město=Médium totiž poprvé systematicky mapuje městský veřejný prostor, a to způsobem, kterým se na něj zatím podíval jen málokdo – skrze světlo, respektive skrze potřebu města pracovat se světlem a tvořit skrze světlo část své vizuality.

 

Světlo totiž do značné míry město definuje – ve chvíli, kdy nemáte rozsvícené výlohy, blikající neóny, veřejné osvětlení či reflektory aut, nemáte město. Zmíněné věci určují ráz místa po západu slunce. Ostatně v době, kdy světla měst začala umělce fascinovat poprvé, tedy během modernismu, se Paříži říkalo město světla. Právě to, co světlo, ale nejen světlo s tímto městem dělá, mapování všech vědomých i nevědomých zásahů do veřejného prostoru, je hlavním tématem knihy.

 

Město=Médium analyzuje všechny významné umělecké zásahy do městského prostoru tak, jak k nim v historii došlo. Od neónů třicátých nebo padesátých let po instalace Krištofa Kintery, od instalací s hořícími ohni Eduarda Ovčáčka po dnes už slavné trnové koruny nad Rudolfinem nebo srdce nad Pražským hradem. Zkrátka a dobře, pokud něco v městském veřejném prostoru v posledním století zářilo, takhle kniha to obsahuje.

 

 

Zachycuje i poslední a širší veřejnosti prakticky neznámé umělecké instalace Jana Matouška a neopomíjí ani populární a módní videomapping či guerillový screening, kdy se na stěny domů promítá z jedoucího auta. Naprosto dokonalé na celé publikaci přitom je, že vedle nesporné informační hodnoty má i dokonalou atmosféru, která vám umožní ponořit se do světa nočního města, i když si ji budete číst v pravé poledne na pláži.

 

Kniha Město=Médium však není to jediné, čím se Vladimír v poslední době zabýval. Před několika dny si odbyl premiéru jeho nový klip s názvem Nemám zájem, který je první ukázkou z Vladimirova chystaného sólového alba. Upozorňujeme, že v textu se často vyskytují sprostá slova a klip tak není vhodný pro děti.

 

 

Rapper, grafik a šéf hiphopového labelu BigBoss bude ve čtvrtek od 14 hodin odpovídat v online chatu Reflexu. Pokud chcete Vladimirovi položit otázku, učiňte tak přes následující formulář:

Online rozhovor s Vladimirem 518

Arnold J. Rimmer, 13. prosince 2012 • 15:32
Jaký máš názor na vývoj světový socio-ekonomicko-politické situace? Zkráceně, očekáváš že se "domeček z karet" sesype a nastane něco na způsob krize 30. léta nebo hůře kolaps, či že se lidé za pět minut dvanáct vzpamatují a nenechají si ujet vlak?
Absolutně nejsem schopnej to odhadnout, obě varianty jsou naprosto možný, doufam ale v tu druhou. Krize ale jednou za čas musí přijít, je to nevyhnutelný a asi i zdravý. VZKAZ VŠEM - DÍKY ZA OTÁZKY A ÚČAST NA CHATU, MUSIM VYRAZIT NA ZVUKOVKU DO MEETFACTORY, KDE DNES VYSTUPUJU S WWW. PROTO NEZVLÁDNU ODPOVĚDĚT NA VŠECHNY DALŠÍ DOTAZY (KTERÝ FURT DOKONCE PŘIBEJVAJ). MĚJTE SE SKVĚLE A VIDÍME SE NA VŠECH MOŽNEJCH AKCÍCH.
Crs, 13. prosince 2012 • 15:28
Zdravim, chtěl bych se zeptat, jak je to s tebou a USA raperama. Nepřemejšlel jsi někdy o featuringu s někym z USA??Podle mě by to byla velice zajímavá spolupráce.Jinak peace a respekt, pro to co děláš...
Jak jsem psal před chvílí, ten maglajz jazyků mě uplně neláká
Vaše jméno , 13. prosince 2012 • 15:27
Zdravím, nechystáš třeba někdy do budoucna vydat nějaký komiks ?
Vydávam pravidelně v našich komiksových novinách KIX, jsou k dostaní na biggboss.cz eshopu
Veselý Petr, 13. prosince 2012 • 15:27
ahoj,.. chtěl jsem se zeptat kam si myslíš že se šoupe českej hiphop a rep ve srovnáni s mladejma kolegama ( Smek a spol) a druhá otázka Vladimíre... nikde sem zaslechl že zpravuješ taky fotoportal?!! takže i fotíš?! ;-))). jen tak dál a díky za knížku ;-)
Mladý navazujou na nás (nebo se vymezujou) a na věci co je bavěj ze zahraničí, nelze to vlastně od sebe uplně oddělit. Fotoportál - to je fáma, na nic takovýho už nemam čas))
Kulatý, 13. prosince 2012 • 15:25
Opět zdravím, mrzí mě, že tak nesmírně vzdělaný a sympatický člověk jaoty neumí odpovědět na mě otázky. Nu což, zas jsem o informaci težší.) S pozdravem Jirka
????
D,J., 13. prosince 2012 • 15:24
Ahoj,co si myslis o Die Antwoord?
Bravo!
David Dočkal, 13. prosince 2012 • 15:24
Czus W518..tvá tvorba mně připadá dost odlišná od ostatních, umělecky směřovaná, vyzrálá..no prostě uplně něco jiného.Dost se mně líbilo album Architekt..co chystáš v nejbližší době?
Točim další sólo desku, pokračování Gorily v podstatě.
Martin, 13. prosince 2012 • 15:24
ahoj Vladimire, chci se zeptat jestli mas nejakej oblibenej citat, myšlenku, nebo motto ktera te provází a inspiruje tě, případně ti dává sílu jít dál za svym ?
Jasně je jich hodně. například - Kdo stále hledá, nachází propast. (z Citadely od Ex.), nebo podtitul Bigg Boss - Every man is the son of his works.
Ondřej, 13. prosince 2012 • 15:22
Zdravím Vladimíra. Máš nějaké tipy na knihy (beletrie) z poslední doby? Co tě zaujalo, ovlivnilo, co stojí za přečtení?
Přečet jsem v poslední době zvláštní mix v podobě nekolika knih od Cormaca McCarthyho, Markétě Lazarový od V. Vančury a Českého Snění od Kosatíka. Největší zálibu mam ale ve všemožnejch art knihách, těch je nekonečno, díky bohu
Radek, 13. prosince 2012 • 15:19
Jakej máš názor na obrovské množství vysokoškoláků a realitu, že naprostá většina mladých jdou na vysokou? Jaké máš vzdělání ty a limitiovalo tě někdy nějak? Díky
Já jsem po maturitě místo na vysokou šel do squatu a mam to vzdělání, který jsem si v životě dal sám a neustále ho rozvíjim. Je to každýho volba. Podstatná je láska k informacím, druhotný jsou papíry a tituly.
JK, 13. prosince 2012 • 15:17
Ahoj Vladimíre, co si Ty jakožto esteticky založenej člověk myslíš o dříve hodně propíraný podobě Národní knihovny? Bylo by to jako pěst na oko nebo naopak by to Prahu ještě ozvláštnilo? A další dotaz: Bohužel jsem se nedostal ke Kmenům, protože jich vyšlo hrozně málo(achjo) a teď Ti vyšlo M=M. Jsem člověk, kterej s podobnou problematikou do styku moc nepřijde. Doporučil bys mi tu knihu i tak nebo to je pouze pro užší ohruh čtenářů? Díky za odpovědi a hodně zdravu v dalším tvoření, Honza
Knihovna - strašně mě mrzí, že se stavba nerealizovala, byl by to v budoucnu národní poklad. M=M - zkus to posoudit hlavně sám, pro mě je to téma magický, čili já ti jí rozhodně doporučim
AgnusDei, 13. prosince 2012 • 15:16
Neasi udělej album s Hugem, tvoje invence ''architekta'' s jeho zmr... je idealní kombinace. doufám že si pozvete i Jamese, ale teď k otázce, proč 518?
Číslo baráku, kde jsem vyrostl
ebola , 13. prosince 2012 • 15:15
Ahoj plánuješ spolupráci s zahraničníma raperama? zahraniční nemyslim kluky ze Slovenska.
Ne, nějak mě ty mixy jazyků nebavěj. Jsem odsouzenej k dělání rapu v týhle kotlině, mimo ní to nikoho nikdy zajímat nebude.
oki a key, 13. prosince 2012 • 15:14
kdy si prineses komp do tovarny?:)
Hned jak tohle dopíšu boys.)) Vidíme se, dneska hrajeme s WWW dole!
Kamil MdS Bernášek, 13. prosince 2012 • 15:13
Ahoj Vláďo, chci se zeptat, jaký si naposledy četl komiks?
Pročítam teď dost intenzivně R. Crumba, mam nějaký sešity z jeho kompletního díla.
MIlan, 13. prosince 2012 • 15:12
Ahoj Vladimíre, trochu osobnější otázka a budu rád, pokud odpovíš. Čím se vlastně živíš, nebo co ti přináší největší část příjmu? Je to grafická práce nebo label? Dá se vůbec uživit grafikou v ČR? Díky za odpověď (MIilan - začínající grafik)
Label rozhodně ne))) do toho jen rvu peníze a energii. Živí mě ten všechen zvláštní pracovní chaos, kterýmu se věnuju. Ze všeho trochu a dohromady jsem schopnej z toho zaplatit složenky. Hlavní část příjmu jsou ale určitě koncerty.
Krystof, 13. prosince 2012 • 15:10
Četl jsem o tobě, že jsi žil ve squatu. Zajímalo by mě, co ti to dalo a jestli to může i jiné lidi nějakým způsobem ovlivnit a "otevřít oči?" Pokud bych ve squatu chtěl žít, kam se mám obrátit, protože jsem žádnou cestu nenašel. Díky a hodně úspěchů.
Žil a bylo to skvělý. Je možný tam najít maximální svobodu v rámci velkoměstskýho prostředí, ale člověk tam nenajde spásu. Zjistí totiž, že tahle absolutní svoboda je především bejt sám se sebou a žít na základě pouze a jenom vlastních rozhodnutí. Skvělý i nebezpečný zároveň. KAm za tim jít? Nevim, žijeme v nedospělym systému, kde je squating striktně ilegální, což je pro systém do budoucna velká chyba.
CanoY, 13. prosince 2012 • 15:06
Ahoj, když se necháváš unášet světly města, co říkáš na toto: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gCgV-FnEcGQ ?
sorry, ten link nejde vykopírovat z chat adminu, pošli mi to na FB, dík
Tom, 13. prosince 2012 • 15:05
Ahoj, byl si pro nebo proti stavbe "Blobu"?
Absolutně ne. Bojoval jsem pro to, aby knihovna stála. To jak to dopadlo je podle mě největší kulturní nezdar posledních deseti let. Velmi špatnej precedens.
sigyts, 13. prosince 2012 • 15:04
ahoj, máš rád i punk? a co třeba? na pecha kuchu se těším, jsi jediný z line-upu, kterého si pamatuju, když vyprávím lidem kam jdu o víkendu:)
))) jsou tam i jíný zajímavý jména. Punk - jasně, to neni možný nemít rád. Vyrostl jsem ve squatu a mezi punkáčema mam spousty kamarádů.
Jiří Kulatý, 13. prosince 2012 • 15:03
Zdravím, mohu se optat jaké jazykové prostředky nejraději používáš k tvorbě svých textů? Máš ráděj asociační vplynutí slov do textu, či dodržování jistých pevných a ukotvených forem? S pozdravem Jirka
Uctívam grid a rytmickou stavbu textů. Doby, takty, sloky, refrény. Na druhou stranu se snažim s touhle architekturou v rapu svobodně pracovat a různě jí porušovat. To je forma. A obsah - texty píšu především na základě obrazů, který vidim při poslechu konkrétní muziky. Popisuju vlastně vizuální zážitek.
Tom, 13. prosince 2012 • 14:59
Cus, hele uprimne co si myslis jako umelec o neustalem shazovani a ztrapnovani Justina Bíbra? Nezajima me tvuj osobni nazor na nej ale spis na ty drby a pomluvy kolem.. Dik
Naprostá nuda, základka. Já osobně neztrácim energii mluvením o interpretech, který mě nazajímaj a nelíběj se mi. Protože i kdybych mlel celý dny o těch co mam rád, tak to nemůžu stihnout. Kopání do nějakýho klučíka je ztráta energie.
Štěpán, 13. prosince 2012 • 14:57
Zdravim Vladimíre, respekt před hudbou tvojí i všech z Big Boss. Chci se zeptat, kde je možné tvojí novou knihu zakoupit?
Na našem biggboss.cz eshopu, nebo například v Luxoru na Václaváku.
Venca, 13. prosince 2012 • 14:56
Všichni pořád mluví o tom, že všechno dřív bylo na hiphopový scéně lepí, a stále si všude čtu, jak je všechno na ho*no. Dokázal bys říct naopak něco pozitivního...tzn. zda je nyní na scéně něco lepšího, než bylo před 10-15 lety? Přeji hodně kreativity!
Tohle staromilství a přehnanou nostalgii nemam rád, je totiž falešná. Jednou se bude říkat i o tomhle současnym období, že to bylo to ono, to pravý, real atd. Každá doba má svoje specifika a každej z nás může v rámci scény budovat buňku toho, jak si to sám představuje. To co je real nebo fake je předevšim zakódovaný v nás samotných.
JH, 13. prosince 2012 • 14:53
Docela by mě zajímala struktura a fungování BiggBossu. Ty jseš tedy šéf? Mohl bys prozradit, kolik ve vydavatelství biggboss je zaměstnáno lidí a na jaký úvazek, jestli se to dá takhle říci?
Hlavní odpovědnost i hlavní porci práce nesu já a produkční Aleš Víšek. Máme dva zaměstnance na poloviční úvazek. V labelu jsou ale nějakym způsobem aktivní všichni jeho členi, už logicky jen tím, že pracujou na vlastních projektech. Je to složená energie mnoha lidí, proto i ten název - Bigg Boss
Daniela , 13. prosince 2012 • 14:51
Dobrý den, měl jste někdy v životě špatnou nebo smutnou dobu? Jak se vám ji podařilo překonat? A druhý dotaz - čemu hlavně vděčíte za to, že jste se stal tím, čím jste se stal? Děkuji za odpověď.
Prožívam neskutečně šťasnej život, ale samozř jsem měl momenty, kdy jsem byl na dně. Kdy jsem nevěděl co mam se sebou dělat, o tom je skladba Du dolu. A kam jsem se dostal - nejsem na nějakym pomyslnym vrcholu, jsem ve svym světě, kterej jsem si sám cihlu po cihle postavil, a to je lepší než bejt slavnej nebo bohatej. To vše mi umožnila a zprostředkovala láska k věci, fanatický milování disciplín, kterým se věnuju. Vše ostatní přišlo samo.
Honza Hejda, 13. prosince 2012 • 14:45
nepřemýšlel jsi nad tím, nabídnout v hithit projektu za velkou částku nějakou exklusivní odměnu? Třeba jako exkurzi ve studiu atd. Jestli ano, proč tam nejsou?
Nějak na to nevěřim. Nechci si nechat platit za to, že se se mnou někdo setká na osobní bázi. Lidi platěj drobný za koncerty, přednášky, knížky a občas i za hudební nosiče, tak mi to zatim vyhovuje. Do studia se se mnou dostanou, když na sobě budou makat a jednoho dne spolu budeme točit. To je lepší než si mě koupit jak exkluzivní kurvu.
Beaver, 13. prosince 2012 • 14:42
Zdravíčko, co vyjde dřív solovka nebo Kmeny 2 a jak to vidíš s PSH přijde ještě deska,jinak na TETRISU Stop a Nemám zájem jsou velký pecičky,takže se měj pěkně a dík za odpovědi.
Nejdřív sólovka a pak Kmeny 0. Jako PSH snad v budoucnu ještě jednu desku vydáme, věřim tomu. Dík a měj se
51, 13. prosince 2012 • 14:41
Mne v dnešnej dobe chýba žáner protestsongu. Myslím, že dnes by bolo o čom ešte viac ako v osemdesiatych rokoch... Práve hip-hop pritom má potenciál tieto témy riešiť, raperi však rapujú iba o sebe. Na Slovensku to s hiphopm dopadlo tak, že Rytmus predáva Nový Čas (Slovenský Blesk), fotí sa s Ficom a Ega mamička pichla do správnej rady okresnej nemocnice vďaka kontaktom so Smeráckou (Slovenská ČSSD) mafiou. Vaša tvorba ešte síce nerezignovala na témy, tiež sú však dosť sebastredné:) Nemyslíte si, že dozrel čas na skutočnú spoločenskú angažovanosť umelcov? Čakám poriadny dissong na konkrétnych politikov a sudcov za ich konkrétne činy a slová. Dočkám sa?
Určitě jo, já osobně zrovna na něčem podobnym pracuju
Jan Hejda, 13. prosince 2012 • 14:39
Myslíš, že někdy v Čechách vznikne nějaká skupina, která bude stejně inovativní, neotřelá a definující vlastní žánr jako jsou WWW?
Určitě a pár jich tu bylo, ač v jinejch žánrech. Už jsme doma, Masters Hammer nebo J.A.R. například.
Michaela, 13. prosince 2012 • 14:38
Co si myslíte o prezidentských volbách a koho byste volil? Děkuji
Je to trochu Mumuland show, ale máme to takový, jaký sami jsme, že jo?) Budu volit Knížete.
Henk, 13. prosince 2012 • 14:37
Ahoj Vlado, planujes se po tvym prvnim klipu ve vlastni rezii tyhle discipline dal venovat? Rezie dalsiho klipu?
Určitě někdy ano, dlouho jsem k tomu směřoval a muselo to přijít. Ale zrovna další video bude režírovat s největší pravděpodobností Jan Skarf Zajíček, můj nejmilovanější cz video režisér.
pavel čermák, 13. prosince 2012 • 14:36
Ahoj, rýsuje se zase nějaká spolupráce se Sifonem na nově připravovaném CD?
Zrovna jsem teď od něj přijel, vtipný. Vystupujem totiž dnes společně v MeetFactory, kde rapuju do jeho věcí. I na nový desce bude jedna nebo dvě věci, Anděra nemůže chybět!
BiggBossBoy, 13. prosince 2012 • 14:34
Zdravim Gorilu! Mám dva dotazy 1.Neplánuješ natočení nějakýho dokumentu,filmu striktně jen o rapu a český scéně? např. jako Česká Rapublika,20ERS,atd 2.bude ještě někdy k vidění taková laserová show jako byla k vidění na křtu Gorila vs. Architekt nebo Epilogu??
Na dokument se teď rozhodně nechystam, jde minimálně o rok práce a ten rád využiju jinak. Audiovizuální koncert - křest mojí nový desky bude přesně v tomhle duchu, velká věc, hodně programingu. Květen/červen.
Tomáš Jetel, 13. prosince 2012 • 14:32
Chystáte ještě dotisk Kmenů? Bohužel jsem jí už nikde nepotkal a chtěl bych jí. Dík moc za odpověď a hodně zdaru v projektech.
Odpověď nahoře, díky
23, 13. prosince 2012 • 14:32
Cau Vlado, fandim tvymu zameru vydat rap zase na vinylu. Veris, ze ti lidi pres Hithit.cz poslou dost penez, abys vinyl opravdu mohl vyrobit? Slysim kolem sebe, ze ty podporit nepotrebujes, sbiras bmw, mas uspesny vydavatelstvi BiggBoss atd. Diky za odpoved a doufam, ze se ti to povede, uz jsem si tu asfalovou placku objednal)
To není podpora ale předobjednávka. Nikdo mi neposílá peníze na konto, ale pouze si předplácí věc, kterou by si eventuelně koupil o pár měsíců později. Hithit jsem dal z toho důvodu, že mě zajímalo, jestli je tady dostatek lidí, který maj o vinyl ještě vůbec zájem. A moje "úspěšný vydavatelství" je věc, kterou od roku 2006 dotuju nemalejma částkama z koncertů. Asi si umíš domyslet, jak lukrativní je v současný době vydávat muziku.
Sady, 13. prosince 2012 • 14:28
Ahoj, zajímá mě tvůj názor na Vladimíra Franze coby kandidáta na prezidenta. Konkrétně jeho ranou minulost a proslovy na skinheadských koncertech, pak současnou volitelnost a šance i s ohledem na včera zveřejněné výsledky Studentských prezidentských voleb. Tam hlasovalo 61.500 středoškoláků ze 441 škol a Vladimír Franz zvítězil s 40,7%. Díky a hodně zdaru.
Moc to nesleduju abych se přiznal. Ale prezidenta s extrémně pravicovou minulostí v žádnym případě nechci.
aaleshx, 13. prosince 2012 • 14:27
ahoj,zajímalo by mě proč jste (jako úzká skupina lidí stojících u zrodu cz hiphopu) zastávaly názor že je třeba izolovat hip hop od masový podpory fanoušků.Narážím tim na rok 96 a nástup chaozzu do komerční sféry.Nemůžu pochopit proč vlastně jádro scény chaozz zavrhlo?podle mě to všem jen ohromě uškodilo.Jak to vidíš s odstupem času ty?Taky by mě zajímal tvůj názor na Adama(Kata),podle mě je to perla mezi drahokamy naší hh kultůry.
Chaozz a současnej Kato jsou dvě rozdílný věci. Chaozz byl hip hap hop a kdyby dělali tehdy to co dělaj teď, nikdo by nikoho nezavrhoval. Nebyl v tom žádnej plán, nám se ta věc jen strašně hnusila a nevěřili jsme jim nic. Rap si potřeboval vybudovat reálnou a silnou základnu postupně z ulice, což se díky bohu stalo...
Jirka Ž., 13. prosince 2012 • 14:25
Plánujete dotisk Kmenů?
Plánujeme na podzim roku 2013 další díl, Kmeny 0 a v rámci toho by jsme rádi dotiskli i tenhle starší vyprodaný díl.
johny, 13. prosince 2012 • 14:24
Co si myslíš o Řezníkovi a o horrorcore obecně?
Proč ne, je vidět že je to baví a milujou to. Čili díky za ně.
Vaše jméno, 13. prosince 2012 • 14:23
Dobrý den, koupila jsem si knihu Město=Médium a zajímalo by mě, jak se tato poměrně úzkoprofilová publikace prodává (kupříkladu ve srovnání s loňskými Kmeny) a jak velký byl náklad?
S Kmeny to samozřejmě nelze srovnávat, ani tak ta publikace nebyla zamýšlená. Vytiskli jsme 800 kusů a už teď je jasný, že po novym roce žádný nebudou. Čili blahopřeju k vašemu kousku, jednou to bude rarita, jelikož dotisk skutečně neplánujeme.
William Blake, 13. prosince 2012 • 14:21
Ahoj Ricky, nepříjde Ti absurdní, že vy...nce Rytmuse hrají v rádiích a na óčku a je de facto ještě sprostější ve svých textech než PSH a PSH, ačkoliv jste legendy a faraoni :-) (pamatuji na majáles v Brně v Mariánském údolí) snad kromě super klipu "českéj rap" nikde nehrají? Jinak Tvůj part v klipu "českej rap" mě hodně dostal a bylo to takový víc od srdce než od Oriona - to byla docela křeč.
Díky. Co se týká Rytmus téma, je mi to jedno a jde to kolem mě. On je tam kde je mu dobře a to samý platí o nás. Jsme zcela záměrně na rozmezí alternativy a mainstreamu, tak nám to vyhovuje. Nikam se nervem.
allKalda, 13. prosince 2012 • 14:19
Zdarec, zkouknul jsem tvůj novej klip k připravovaný desce. Můžeš k ní a jejím vydání dát nějaké podrobnější info? Chystáš spolupráci s Hugem na víc songů?
Bude to bomba, to je jediný co k tomu teď můžu říct.) Hugo bude pravděpodobně jen v jedný věci a to je Nemam zájem.
Floutkovskij, 13. prosince 2012 • 14:18
Zdravím tě. Chtěl jsem se zeptat jaký máš názor na Kata? Nebo kompletně na Prago Union?
Jsme nadšenej, že místo drog se věnuje rapu. Je zpátky ve hře a to je to nejpodstatnější.
Jan Hejda, 13. prosince 2012 • 14:17
Ahoj, zajímavý mi přijde nápad s hithit.cz, sám jsem přispěl na realizaci vinylu. Jak se zachováš, když se požadovaná částka nevybere? Pořád se vylisuje vinyl?
No, to se budu muset ještě rozhodnout, ale pevně věřim v to, že se vybere. Každopádně díky za podporu, myslim že z něj budeš mít pak radost. Kdyby se částka nevybrala, peníze se vracej a já uvidim co a jak dál s plánem na vinyl.
Bea, 13. prosince 2012 • 14:16
Chtela jsem podekovat za patecni prezentaci na PAFu, byla vyborna. Mluvil jste o prvnich neonovych reklamnich napisech z 20., 30. let, jejich kvalite, estetice a o tom do jake podoby se "vyvinuly" dnes. Myslite si, ze by se tato cast zasahu do verejneho prostoru (myslim tim prave reklamy, reklamni napisy, projekcni steny a podobne "vychytavky" dnesni doby) mela nejakym zpusobem regulovat (napr. vyhlaskou)? Nebo myslite, ze je sance, ze by se nejakym (prirozenym) vyvojem ta kvalita zase mohla zlepsit? diky
Regulace je vždy velmi složitá věc a je otázka, do jaký míry jí budovat. Na druhou stranu je nevyhnutelná. Pro správně postavenou regulaci jsem. Jsme národ bilboardů a to je myslim nechutný i tragický zároveň. V noci toho nepochybně taktéž svítí víc než by mělo a hlavně, drtivá většina z toho je opravdu světelnej smog.
Láďa Gorgl, 13. prosince 2012 • 14:12
Ahoj , jaký máš názor na oi! ,streetpunk scénu ? (globálně). Osobně nemám rád nácky , ale ani Antifu , která se čím dál víc k nim přibližuje ( netolerancí a '' diktátem dobra'' ) Jak jsi na tom Ty ? Pořád přetrvávají Tvé sympatie k Antifa ? Díky za odpověď. Láďa
Mnoho lidí z Antifa znam osobně a na vztahu k nim se nic nemění, mam je rád a jsem vděčnej za to, že tu jsou. Ale chápu dobře i tvůj odpor k "diktátu dobra". Sdílim ho taky a nemyslim si, že by se týkal konkrétně pouze Antifa, ale to je choroba všech velkejch a "dobrejch" myšlenek. Problém celý alternativní scény spatřuju v tom, že přestože jsou to oni co mluví neustále o rovnosti a toleranci, chovají se často velmi netolerantně. To v sobě ale máme všichni a je těžký se tomu bránit.
Gorilamadafaka, 13. prosince 2012 • 14:08
Kolik bude na albu featů s hugem?
Bude tam jen jeden, ale neustále se bavíme o společnym albu, tak doufejme, že se po týhle sólovce už stane realitou...
Nah, 13. prosince 2012 • 14:07
Vždycky mě zajímalo, jakej má význam logo bigg bossu a celkově ta symbolika, která je dost podobná té illuminátské. Mimo jiné i v klipu kam mám jít nebo tak. Byl to nějakej záměr, souhra náhod nebo co?
All seeing eye je pouze jedno z našich log, s iluminátama to nemá nic společnýho. Je to silnej symbol, kterej ve mě evokuje prozření, vědění, věčnost, vrchol pyramidy a tak dál. Chápu že jsou z toho lidi zmatený, ale aspoň maj co řešit))
Dejf, 13. prosince 2012 • 14:05
Myslíš, že je možný se i v týhle době trhnout od oficiální, "spořádaný" společnosti a dělat věci podle sebe, jít si za svým? A to nejen obrazně, ale i fyzicky, protože mi příjde, že v česku příliš nefungují nezávislý prostory, jako squatty v klasickým smyslu slova (ne feťácký doupata) atp. Jinak velkej respekt před celou tvojí tvorbou, jsi pro mě jedním z mála současných českých umělců, kteří mě nějakým zpsůobem inspirují a oslovují.
Rozhodně ano, můj život budiž důkazem. Jde to a je důležitý si uvědomit, že osobní a tvůrčí svoboda neni zadarmo. Je nutný si jí vyvzdorovat na svym okolí i sám na sobě. Oddřít si jí a to doslova. Ale myslim si, že žijeme v době, kdy si každej z nás může dělat do velký míry co chce.
David Flemski, 13. prosince 2012 • 14:03
Ahoj, co si myslíš o Ostravě z architektonického hlediska?
To město má svojí nezaměnitelnou atmosféru a vždycky když jsem v Ostravě, hledam a procházim. Myslim si, že to nejlepší má teprve před sebou, což je skvělý! Například to co tam momentálně vnáší architekt Pleskot je výborný a moc se těšim na sobotní PechaKucha Night kde vystupuju.
Tran Viet Anh, 13. prosince 2012 • 14:01
Klobouk dolů před tímto umělcem!
Díky.
Pavel, 13. prosince 2012 • 14:01
Zdravím, chtěl bych se zeptat, který MCs z Česka posloucháš a respektuješ. Konkrétně třeba na názor na lidi z Ty Nikdy labelu. Předem díky za odpověď.
Ahoj. K ostatním raperům mimo Bigg Boss se nechci vyjadřovat v médiích, kdybych jim chtěl sdělit svůj názor, udělam to osbně z očí do očí. V základu ale sleduju předevší vlastní partu a lidi kolem sebe.
Petra, 13. prosince 2012 • 13:59
Váš nový klip má stejnou ústřední myšlenku jako reklamní kampaň Budvaru. V klipu se lahev Budvaru i několikrát mihne. Je to záměr nebo náhoda?
Je to v podstatě náhoda - městské projekty BU2R mě po tom co skladbu slyšeli, mě oslovili, zda bych k ní nechtěl natočit klip. Iniciovali vznik klipu a přispěli na něj. Neplatili si vznik skladby, ani celej klip. Ten jsme si z velký části financovali sami a samozř veškerá kreativa a energie šla za náma.

 Klíčová slova: ludekstanek, rxrxDiskuse ke článku