nahoru

Komunisté, odejděte, vzkazují v Českých Budějovicích studenti, Rejžek i Sommerová

Markéta Lukášková17. listopadu 2012 • 17:06
Komunisté, odejděte, vzkazují v Českých Budějovicích studenti, Rejžek i Sommerová
foto: demonstrace

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. A 17.listopadu by chtěl demonstrovat každý.

Na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se v sobotu odpoledne sešla asi tisícovka lidí. "Je jich tady tak stejně, jako tehdy v devětaosmdesátým, já to pamatuju, mně bylo tehdy šestadvacet," vyprávěl jeden z účastníků. Dnes, přesně 23 let od listopadové revoluce, se opět demonstruje za odchod komunistů z politiky. Jihočeši je totiž nechtějí v zastupitelstvu, kde mají členové KSČM obsadit hned tři resorty. 

 

Akci svolali nespokojení studenti, kterým se nelíbí, že školství a kulturu v kraji má vést osmapadesátiletá komunistka Vítězslava Baborová, kterou k funkci pověřil hejtman Jiří Zimola z ČSSD. O Baborové se proslýchá, že má v plánu rušit církevní školy, soukromé školy a gymnázia. Oficiálně ve svém programu uvádí, že má v plánu podpořit technické školy a učební obory. "Před akcí jsme se já, jako zástupce Jihočeské Univerzity, a tři zástupci z Biskupského gymnázia, sešli s panem Zimolou a jednali s ním o našich požadavcích. On na ně nepřistoupil, takže jsme mu sdělili, že pokud se nic nezmění, ve čtvrtek 22.listopadu bude stávka," řekl Šimon Heller, jeden z organizátorů demonstrace. 

 

Vystupující na pódiu, mezi nimiž byli studenti, pamětníci totalitního režimu i rektor Jihočeské Univerzity Libor Grubhoffer, zdůrazňovali, že zástupci KSČM se nikdy oficiálně nedistancovali od praktik a ideí Komunistické strany Československa. Svou zdravici připojil i kardinál Miloslav Vlk, který připomněl, že je jihočeským rodákem a absolventem budějovického gymnázia. Akci podpořil a zavzpomínal na dobu své maturity v padesátých letech, kdy vyjádřil svůj postoj ke KSČ a následně nebyl přijat na vysokou školu. 

 

"Vážím si každé akce občanské společnosti a toho, že demonstraci pořádají mladí lidé," zdůvodňovala svou účast na akci režisérka Olga Sommerová. "Je mi strašně líto, že v krajských volbách byli zvoleni opět komunisté, bylo přece natočeno tolik filmů o tom, jací komunisti jsou. A jestli si lidé neváží svobody slova, shromažďování a cestování, tak jsem ráda, že si toho váží tito mladí lidé," dodala. 

 

"Úplně by stačilo, kdyby se lidé zamysleli nad tím, koho budou příště volit, aby se komunistické učitelky nedostávaly k moci," popsal, co si myslí o dopadu demonstrace kritik Jan Rejžek. Že byli komunisté zvoleni v legitimních volbách a svůj nesouhlas měli lidé vyjádřit vhozením hlasu do urny, je argument těch, kteří demonstraci odsuzují. Jak napsal tento mladík výstižně na svůj transparent.

 

17.listopad je tradičně každý rok dnem, kdy lidé vycházejí do ulic. Kromě Českých Budějovic se demonstrovalo také v Praze na Václavském náměstí pod vedením odborářů, kteří požadují demisi vlády, nebo v Brně, kde dnešní den využili k pochodu příznivci Dělnické mládeže. 


Klíčová slova: rxrx, marketalukaskovaDiskuse ke článku