nahoru

Co s válečnými mrzáky? Pošleme je na běžeckou trať. Paralympiáda včera a dnes

Klára Fischleinová30. srpna 2012 • 13:01
Co s válečnými mrzáky? Pošleme je na běžeckou trať. Paralympiáda včera a dnes
foto: Profimedia.cz

Londýn si včera připomněl hitovku Umbrella od Rihanny a zahájil za zvuku jejích rytmů paralympiádu 2012. Do 9. září budeme sledovat, jak lidé, které bychom na ulici považovali za mrzáky, podávají neskutečné sportovní výkony. A tohle celé začalo už před více než padesáti lety v jedné anglické nemocnici.

 

Z bojišť 2. světové války se vrací statisíce zraněných a psychicky zlomených lidí, je nutné je začlenit zpátky do života, ale řadě z nich chybí motivace… Pokud opět nezačnou vést aktivní život, zemřou brzy ve špatné péči ústavů.

 

Neurochirurg Ludwig Guttmann, který v roce 1939 utekl z Německa do Anglie před nacisty, se tehdy handicapované vojáky pokusil k aktivitě motivovat sportem.

 

Začal praktikovat jakési rehabilitační sportovní terapie, které řadě fyzicky doživotně poznamenaných lidí vrátily vsebevědomí, sny a cíle. Rehabilitace a tréninky přinášejí až nečekané výsledky - fyzické výkony některých tělesně postižených pacientů byly přímo ohromující!

 

V roce 1948, kdy proběhly stejně jako letos letní olympijské hry v Londýně, uspořádal Guttmann sportovní klání pro pacienty v areálu nemocnice Stoke Mandeville Hospital v Aylesbury. Tehdy se her zůčastnilo pouhých šestnáct lidí, z toho dvě ženy. Už tehdy si Guttmann přál oficiální uznání handicapovaných sportovců a chtěl pro ně soutěž srovnatelnou s klasickou olympiádou.

 

 

Jeho vidina se změnila ve skutečnost o dvanáct let později v Římě, kde se poprvé odehrála paralympiáda ve stylu olympijských her. Zúčastnilo se jí 400 sportovců z 23 států. O dalších šestnáct let později se koná první zimní paralympiáda ve Švédsku. Do roku 1980, kdy Ludwig Guttmann zemřel, se mu jeho sen splnil dvakrát.

 

Od roku 1992 se olympiáda a paralympiáda konají vždy s dvoutýdenním odstupem a obě sportovní klání využívají stejný organizační tým. Na letošní paralympiádě se utká 4 200 sportovců, kteří se do Londýna sjeli ze 165 zemí.

 

Rozdíly oproti minulým desetiletím jsou patrné. Dřívější robustní invalidní křesla se změnila ve sportovnější, závodní "tříkolky" jsou dnes podstatně nižší a aerodynamičtější. A pružné protézy umožňují současným závodníkům s oběma amputovanými končetinami běhat jako o život. To si jejich předchůdci, i na závodní trati upoutaní na kolečkové křeslo, nejspíš jen těžko dokázali představit.

 

Pojďme následujících 10 dní s úžasem sledovat, k čemu se tihle sportovní hrdinové vyhecovali, pojďme jim alespoň v duchu zaleskat za jejich výkony a za to, že se raději potí na stadionu, než aby leželi upoutaní na lůžku.

 

Řidiči aut jsou asi přesvědčeni, že cyklisté na silnici nepatří, říká zlatý olympionik…

Jak chcete převychovat masového vraha?
Ivan Hamšík 29. srpna 2012 • 14:30

Jak chcete převychovat masového vraha?

Klára Fischleinová


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinovaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,520
21,730
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější