nahoru

A zase budou oplatky a hvězdy. Karlovarský festival startuje

Tereza Spáčilová29. června 2012 • 12:00
A zase budou oplatky a hvězdy. Karlovarský festival startuje
foto: Tomáš Tesař
Na první pohled je to pořád stejné. Agentury vydají snímky, na kterých se rozbaluje plachta s logem ročníku a ochozený rudý běhoun pro hvězdy. Potom se začnou rojit fotky, kde ty hvězdy na koberci kráčí nebo pózují. Následuje pár momentek z večírků a tiskovek, tradiční pohled na kolonádu smáčenou deštěm a může se jet domů. To je karlovarský filmový festival, jak ho vnímají ti, kdo na něj nikdy nepřijeli.

A teď znovu, očima nás, veteránů. Agentury vydají snímky, na kterých se rozbaluje plachta, ale pozor, tentokrát je nějak divná. Letos totiž Aleš Najbrt, letitý autor festivalového vizuálu, trochu "zlobil", a tak namísto svlečených slečen a filmových pásů vybavil plakáty prostou bílou plochu. Tohle se nemůže nevrýt do paměti. Přehlídku zahájí stejně jako loni dáma titulem i vystupováním, přesto lze očekávat "jinou" chůzi po koberci - Judi Denchová a Helen Mirrenová jsou zkrátka originály.

 

Jako jsme si z loňska pamatovali, jak okouzlující Denchová vzdávala hold Bondovi a Shakespearovi, budeme z loňska citovat ... no minimálně větu "Všichni muži na světě jsou idioti," již ve filmu Dveře (The Door) pronáší hlavní host tohoto roku, Helen Mirrenová.

 

A i když fotky ze všech těch tradičních koktejlů, večírků a brunchů budou vypadat dost podobně jako loni, předloni i předpředloni, vsadím boty, že zážitky z nich budou zcela nezaměnitelné. Stejně jako filmy, které - sponzoři prominou - stále ještě tvoří páteř karlovarské přehlídky. Nechť tedy začne a chutná jako ta lázeňská oplatka, kterou si co rok dopřáváme na schodech před hotelem Thermal: důvěrně, a přitom neodolatelně čerstvě.

 

Reflextor

Reflex se stal pro 47. ročník MFF Karlovy Vary hlavním mediálním partnerem, proto se jeho web počínaje 29. červencem mění ve festivalovou platformu. Má název Reflextor a nabízet bude zprávy, postřehy, fotografie a také originální videodeník Luďka Rodrigueze Staňka. Všechny články najdete na reflex.cz/vary.


Reflextor je však zároveň i prostor, který v karlovarských Lázních III otevřeme hned na začátku festivalu a zavřeme zase až po posledním promítání. Na programu má besedy k tématům, která se řeší ve festivalových filmech a autoři Reflexu je zpracovávali či budou zpracovávat ve svých článcích (Čermákovy koupele), fotografové Jan Šibík a  Tomáš Tesař zase plánují návštěvníky učit "fotit atmosféru" přímo v ulicích Varů (Workshopy) a připraveny jsou i atraktivní koncerty a vystoupení na každý večer a noc. K tomu všemu pivo, limo, koktejly a wi-fi zdarma. Těšíme se na vás. 

 

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: rxrx, terezaspacilovaDiskuse ke článku