Microsoft poprvé nabídne vlastní počítač. Je to tablet se jménem Surface | Reflex.cz
nahoru

Microsoft poprvé nabídne vlastní počítač. Je to tablet se jménem Surface

Miloš Čermák19. června 2012 • 10:31
Tablet Surface bude v prodeji asi od porzimu.
Tablet Surface bude v prodeji asi od porzimu.
• foto: 
Microsoft

Bylo to naprosté překvapení a vlastně i trochu zázrak, že se ve věku sociálních sítí a vteřinu po vteřině aktualizovaných médií podařilo vše ututlat. Nicméně se tak stalo a název "Surface" i fotografie pastelově barevných, elegantních tabletů známe až z noci z pondělí na úterý.

Surface připomíná ikonický iPad, ale má vlastní klávesnici, která funguje zároveň jako magnetický "chytrý obal" na displej. Lidé z Microsoftu říkají, že při vývoji tohoto zařízení platilo jediné pravidlo: "Žádné kompromisy."

 

 

Zda jde jen marketingové zaklínadlo, anebo fakt, je zatím předčasné soudit. Zveřejněné fotografie a parametry však naznačují, že Surface bude hodně zajímavá věc.

 

 

Nahota? Fuj!
Miloš Čermák 17. června 2012 • 23:28

Nahota? Fuj!

Tloušťka 9,3 milimetru a váha 676 gramů odkazují na iPad (ten je silný 9,4 milimetrů a je o pár desítek gramů lehčí), displej bude mít Surface o poznání větší (10,6 palců versus 9,7 palců). Microsoft nabídne ovšem i verzi Pro, která bude o něco těžší i silnější (903 gramů a 13,5 mm).

 

 

Co nevíme - a co bude důležité pro posouzení hesla "Žádné kompromisy" - je samozřejmě cena. Konkrétní částky zatím Microsoft nezveřejnil, novináři se pouze dozvěděli, že budou "konkurenční s cenamí srovnatelných tabletů". Nevíme ani to, zda připojení k Internetu bude možné přes 3G mobilní síť. anebo pouze přes wi-fi.

 

 

A do třetice z "neznámých", nebylo stanoveno ani datum uvedení na trh. Předpokládá se, že Surface dorazí k uživatelům ve stejné době jako nové Windows 8. Tu už novináři i mnozí další mohli "ochutnat" v betaverzích, oficiální uvedení na trh se však očekává až na podzim.

 

 

Co naopak víme? Surface vypadá elegantně (byť v medvědích rukách šéfa Microsoftu Steva Ballmera by asi elegantně vypadalo leccos) a je zřejmé, že se designem i barvami bude skvěle doplňovat právě s chystanými "osmičkami". Najednou jejich "tabletová" podoba dává o mnoho větší smysl a je jasné, že tu jde Microsoft všemi zbraněmi především proti firmě Apple.

 

 

Síla tabletu Surface by měla být v tom, že nabídne o něco málo víc než iPad, například možnost se nejen bavit (v tom je dnes iPad neporazitelný), ale také pracovat, třeba za použití kancelářských aplikací (proto ta klávesnice v základní výbavě).

 

 

Nabídnout poprvé v historii firmy vlastní počítač je zajímavý a překvapivý krok, nikoliv však bez rizik. Může například narušit mnohaletá bezproblémová partnerství s firmami jako Dell či Hewlett-Packard. Microsoft by se však asi nepustil do žádné "partyzánštiny" a má i tento aspekt nepochybně dopředu pořešený.

 

 

Surface je pro Microsoft historickým mezníkem i proto, že - se zpožděním, ale přece - potvrzuje jednu z dávných futuristických vizí Billa Gatese. Ten už v roce 2001 předpověděl, že tablety do pěti let porazí v prodeji osobní počítače. Byla to špatná předpověď a "tablet" se na mnoho let stal v IT byznyse téměř neslušným slovem.

 

 

Ale máme tu rok 2012 - a Microsoft vstupuje do Billem Gatesem předpovězené budoucnosti. Dveře k ní však už předtím otevřel jeho životní rival a souputník Steve Jobs.Klíčová slova: rxrx, miloscermak


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější