Reflex v živém vysílání ČT připomněl památku parašutistů i jejich pomocníků | Reflex.cz
nahoru

Reflex v živém vysílání ČT připomněl památku parašutistů i jejich pomocníků

Milan Tesař17. června 2012 • 20:00
Reflex v živém vysílání ČT připomněl památku parašutistů i jejich pomocníků
foto: Jan Šibík

Pietní akt na počest hrdinů, organizovaný naším časopisem, byl velice dojemný.

 

V neděli  v pět hodin odpoledne se časopis Reflex dostal do hodinového přímého přenosu ČT a tentokrát nešlo o to, že bychom přišli s novinářským sólokaprem.

 

V chrámu sv. Cyrila a Metoděje se uskutečnilo pietní setkání k uctění památky československých parašutistů a jejich posledního boje s nacistickou přesilou před 70 lety, které náš časopis spolu s Vojenským historickým ústavem inicioval. Je to logické, bojiště z 18. června 1942 měl v hledáčku i speciál Reflexu Terč Heydrich, jímž vyvrcholil seriál článků věnovaných právě dramatickému období protektorátu let 1941 a 1942.

 

 

V neděli v podvečer se pravoslavném chrámu potkali Svatobořické děti, potomci obětí hrdinů heydrichiády, představení pravoslavné církve, vojenští veteráni i současní vojáci, kteří se hlásí k odkazu československých parašutistů. Ve vzduchu se vznášela vzpomínka na popravené příbuzné parašutistů i těch, kteří jim pomáhali: jejich téměř tři sta jmen zaznělo v závěru programu.

 

Reflex připomněl památku parašutistůVIDEO Reflex.cz

 

Diváci s pohnutím celou hodinu sledovali audiovizuální program s hudbu Melody Makers Ondřeje Havelky, málo vídané záběry z výcviků našich vojáků v Británii, vyznání pamětníků, uctění památky před několika dny zesnulého veterána-parašutisty Roberta Matuly, jakož i předání nejvyššího resortního vyznamenání Zlatá lípa za zásluhy o ochranu lidských práv „svatobořické“ Ireně Hešové z rukou ministra obrany Alexandra Vondry. Setkání se zúčastnil i poslední žijící účastník výsadků nad územím protektorátu generál Jaroslav Klemeš.Klíčová slova: rxrx, milantesar, melo to smysl


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější