nahoru
Tereza Spáčilová z Cannes

Čím horší je v Cannes počasí, tím lepší filmy se promítají. Kdo nás zaujal?

Tereza Spáčilová 23. května 2012 • 11:00
Čím horší je v Cannes počasí, tím lepší filmy se promítají. Kdo nás zaujal?
foto: Tereza Spáčilová

Počasí v Cannes dávno přestalo být tématem vhodným leda k zahájení konverzace. Na pár dní dokonce vytlačilo z titulních stránek filmy, kvůli nimž se v květnu na Riviéru jezdí.

A podepsalo se i na programu — když spadla konstrukce jednoho z kin, začaly se rušit projekce a k nelibosti distributorů a producentů také nákladné večírky na jachtách a plážích. Mraveniště jménem bulvár Croisette se povážlivě vyprázdnilo.

 

Bude to znít banálně, ale člověka to při pohledu na bouřící moře nemůže nenapadnout: co bude se všemi těmi hvězdami, které na festival připlouvají jachtou? Netrápí je na těch vlnách mořská nemoc? A nehrozí, že dají zpětný chod a na festival vůbec nedojedou?

 

Paradoxně se ukázalo, že právě ony, nikoli jejich fanoušci, jsou vodě a větru odolné. Zatímco po divácích zbyly v ulicích jen rozlámané deštníky, filmové delegace hrdinně vzdorovaly vichřicím a po mokrém koberci statečně čvachtaly vstříc premiérovému promítání.

 

Čvachtal i sedmdesátiletý Michael Haneke, canneský harcovník a držitel Zlaté palmy. Ten svým filmem Amour o stáří a ztrátách, jež bolí, i když s nimi počítáme, dojal publikum k slzám a zdá se, že má nakročeno k dalšímu triumfu.

 

 

Přehlídka se mezitím pomalu přehoupla do druhé poloviny, nicméně v kvalitě neslevila, ba právě naopak: čím horší bylo počasí, tím lepší se promítaly filmy. Nezklamali klasici (Resnais) ani prověřené „firmy“ (Kiarostámi), ale pozornost zaslouženě přitahovaly i kousky mimo hlavní sekci (vestoje se aplaudovalo například mrazivě uvěřitelnému mexickému snímku Después de Lucía).

 

Video se připravuje ...
Premiéra filmu Después de Lucía (režisér točil aplaudující publikum kamerkou na tyči přímo z hledišti)VIDEO Tereza Spáčilová

 

Vytrvalý déšť, do něhož se nikomu nechtělo, navíc pomohl zviditelnit i ty, kteří by jinak zůstali ve stínu. Vedle již dříve zmíněného syna Davida Cronenberga Brandona to byla například i Jules Stewartová, matka teenagerovského idolu Kristen a jinak zkušená členka hollywoodských produkcí, jež se po třiceti letech práce se scénáři rozhodla natočit vlastní film. Stál tři milióny dolarů, jmenuje se K-11 a hraje v něm i její syn Cameron. Filmaři jsou zkrátka opravdu jedna velká rodina.

 

Když už jsme u těch debutů: své poprvé si na plátně (a v Cannes) prožil i Ronan Keating, někdejší člen zbožňovaného britského boybandu Boyzone. Po dvaceti letech bezvýsledného navštěvování castingů se konečně dočkal filmové role — ve snímku Goddess tančí, zpívá a hraje manžela s holým zadkem.

 

Pro úspěch je prý ochoten udělat hodně, takže přežil i to, že jde o romantiku, kterou nemusí. „Ostatně než jsem začal zpívat s Boyzone, taky jsem poslouchal grunge a nesnášel pop. Když něco hodně chcete, tak to zkrátka jednou dostanete,“ říká.

 

My v Cannes hodně chtěli sluníčko. A Ronan nelhal, přišlo.

 

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: rxrxDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.