nahoru

Bratři Bártové v rigorózních pracích podváděli. A podvod jim posvětil špičkový český kriminalista

Magdalena Sodomková 9. května 2012 • 15:03
Bratři Bártové v rigorózních pracích podváděli. A podvod jim posvětil špičkový český kriminalista
foto: Archív Blesku

Oba mají titul JUDr., oba obhájili práci z trasologie, což je věda o stopách, které zanechává pachatel na místě činu. Vít i Matěj Bárta však ve svých pracích vykrádají svého učitele, profesora Jiřího Strause.  

Straus je celebrita mezi kriminalisty, přezdívá se mu matematik zločinu, je špičkovým a respektovaným expertem na biomechaniku a trasologii. Je tím, kdo v téhle zemi usvědčuje vrahy. A kdo má moc poslat lidi za mříže.

 

Straus vypracoval k pracím obou bratrů oponentské posudky. Místo toho, aby upozornil, že Bártové opisují jeho vlastní texty, vychválil je do nebe. Díky němu pak Bártové získali na  Akadémii policejného zboru v Bratislavě titul JUDr.

 

Strausovi nevadilo ani to, že se Bártové vykrádají navzájem, například předposlední kapitola je v obou pracích totožná. V Reflexu se Straus hájí tím, že byl jen příliš „velkorysý“. Reflex však pojal podezření, že velkorysí mohli být i bratři Bártové.

 

Případ, který zavání korupcí, jsme proto ohlásili na Obvodním zastupitelství Prahy 5. Vít Bárta za pokus o uplácení (poslanců) už letos dostal podmínečný trest.

 

 

Více čtěte v aktuálním čísle Reflexu, rigorózní práce i úryvky z knih profesora Strause můžete porovnat v galerii. Přikládáme i pochvalné posudky profesora Strause.

 

Jiří Straus - ukázky z knihy

 

Rigorózní práce Matěje Bárty

 

Rigorózní práce Víta Bárty

 

Posudek na práci Víta Bárty od Jiřího StrauseKlíčová slova: rxrx, magdalenasodomkovaDiskuse ke článku